Bir devlet hastanesinde adli tıp uzmanı istihdamına yönelik matematiksel bir model çalışma
A mathemathical method for forensic physician employment in a state health care institution
  1. Tez No: 194655
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN KETENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE ALBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Sağlık Kurumları Yönetimi, Forensic Medicine, Health Care Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Senelik toplam poliklinik sayısı bir buçuk milyon, adli poliklinik sayısı yaklaşık altmışbin olan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde adli muayene ve rapor işlemleri acildepartmanının karantina bölümünde gerçekleştirilmektedir. Adli muayene konusunda önemlibir yükü kaldıran bu hastanede 13 gün süre boyunca gözlemci olarak bulunulmuş veçalışmada değerlendirilecek veriler not edilmiştir. Not edilen parametreler: uyruk, cinsiyet,olgunun geliş saati, olgu tipi, olgu tipine göre muayene için ayrılan süre, olgunun hastaneyegeliş günü, olguyu muayene eden hekim sayısı, gönderildikleri bölgelerin dağılımı, tedaviamaçlı gelip, hastanede adli nitelik kazanan olguların sayısı, muayenesi için hekim seçimindekadın cinsiyet ayrımı yapan olgular olarak belirlenmiştir.Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yola çıkılarak bu hastanede istihdam edilecekadli uzmanı sayısının optimizasyonu için elde edilen veriler çeşitli istatistik metodlarkullanılarak ortalama 7.25 olarak hesaplandı. Gerek İstanbul ilinde, gerekse Türkiyegenelinde benzer hasta potansiyeline sahip tedavi kurumlarına da emsal teşkil edecek biçimdeelde edilen verilerin bu hastanelere de uygulanabilir olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The Haseki Training and Research Hospital has an annual total of 1,5 millions ofpoliclinics examinations and approximately 60,000 medicolegal examinations. Forensicexaminations and reporting are realised in the emergency department. These examinationshave been observed for the period of 13 days in order to obtain the neccessary data for thepresent study. The criteria used were: citizenship, sex, time of admittance , type of the case,duration of the examination, day of admittans, the number of examining physicians,distrubution of the cases, as to the district of referral, conversation in to a medicolegal case ofadmittances of primarly therapeutic reasons, cases refusing to be examined by a physician ofthe opposite sex.Based on these data , several different statistical methods have been used to optimise thenumber of forensic medicine specialist to be employed and was found to be 7.25. This numberseems to be applicable in hospitals with comparable patient numbers both in İstanbul and inother regions of Turkey.