Koroziv madde içimine bağlı özofagus darlığı gelişimi ve hla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of caustic esophageal stricture formation and its relation to HLA
  1. Tez No: 194654
  2. Yazar: RAHŞAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
KOROZ V MADDE Ç M NE BAĞLI ÖZOFAGUS DARLIĞIGEL Ş M VE HLA L ŞK S N N NCELENMESÖZETKoroziv madde alımı sonrası özofagus yanığı oluşan olgularda endoskopik olarak aynıyanık derecesi saptansa dahi darlık gelişimi açısından fark olabilmektedir. Bu çalışmada,koroziv madde alımını takiben yara iyileşmesi ve özofagus darlığı oluşumunda HLA antijentipine göre bir farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlandı.Çalışmaya koroziv madde içen 20 hasta (6 kız, 14 erkek, yaş ortalaması 4.75) alındı.Hastalar özofagus darlığı gelişip gelişmemesine göre grup 1 ve grup 2 olarak ayrıldı. Her ikigrup da 10'ar hastadan oluşturuldu. Tüm hastalardan kan örneği alınarak HLA antijentiplendirmesi yapıldı.Her iki grup arasındaki HLA tipleri için Fisher exact test kullanılarak olasılık hesabıyapıldı.ki grup arası karşılaştırmada HLA antijenlerinden HLA-DRB1'11 antijeni darlıkgelişen grupta 6 hastada pozitif iken, darlık gelişmeyen grupta 3 hastada pozitif saptandı. Bufark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.(p>0.05) Ancak klinik olarak anlamlı idi. Bunedenle HLA-DRB1'11 antijeninin koroziv madde içenlerde darlık gelişimine yatkınlıksağlayabileceği düşünüldü.HLA-A3 antijeni darlık gelişmeyen grupta 6 olguda pozitif iken, darlık gelişen grupta 3olguda pozitif saptandı. Bu fark da istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ancak HLA-A3antijeninin koroziv madde içen hastalarda darlık gelişimine karşı koruyucu rolü olabileceğidüşünüldü.Elde edilen verilerde her iki grup arasında net ayrım yapılabilecek sayıda HLA antijengrubu bulunamadı.Bunun nedeni çalışılan hasta sayısının azlığı gibi gözükmektedir. Ancakaraştırmamız bu konuda yapılacak çalışmalara yol gösterecek bir ön rapor niteliğindedir. Verisayısının artırılması ile koroziv özofagus darlıklarının erken tanı ve tedavisinde HLAantijenlerinin rolü hakkında daha kesin bilgiler edinilebilr.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CAUSTIC ESOPHAGEAL STRICTURE FORMATION ANDITS RELATION TO HLASUMMARYThe development of esophageal stricture after corrosive substance ingestion may varyeven if the endoscopic grading related to burn are the same. The purpose of our study was todetermine the correlation between the esophageal burn, stricture formation and HLA antigentype.20 patients (6 girls, 14 boys , average age 4.75) with corrosive ingestion were includedin the study.The patients were divided as group 1 and 2 according to development of esophagealstricture. Both groups included 10 patients each and HLA antigen typing in blood wasperformed in each patient.Fischer exact test was used to determine the statistical significance between HLA typesin both groups.HLA-DRB1?11 antigen was positive in 6 patients in the stricture group, and in 3 patientsin the non stricture group. The difference was not statistically significant (p>0.05) butclinically relevant. This lead to the opinion that HLA-DRB1?11 antigen could predispose toesophageal stricture formation following caustic ingestion.HLA-A3 antigen was positive in 3 patients in the stricture group, and in 6 patients inthe non stricture group. This difference was not statistically significant either, but lead to theopinion that HLA-A3 being protective against stricture formation.HLA antigen groups were not enough in number to make a distinction between the twogroups. The reason for this seems to be the lack in patient number. Thus, our study has therole of being a preliminary report to future studies. More exact information on the role ofHLA antigen in early diagnosis and treatment of caustic esophageal strictures can be obtainedby increasing number of data.