Akdeniz Üniversitesi Hastanesi laboratuar bilgi sisteminin değerlendirmesi
Evaluation of laboratory information system in Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 194676
  2. Yazar: ESRA SÜMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL HAKAN GÜLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETAkdeniz Üniversitesi Hastanesi, kullanılan LBS (Laboratuar Bilgi Sistemi) ile sağlıkhizmetlerinin kalitesini artırmak amacını gütmektedir. Bu çalışmada, Akdeniz ÜniversitesiHastanesinde LBS kullanıcısı olan hekimlerin sistemin kullanımına ilişkin özelliklerininaraştırılması, LBS'den memnuniyet ile ilgili tanımlayıcı faktörlerin ortaya konması vemuhtemel sorunların saptanması amaçlanmıştır.Çalışma için hazırlanan anket formunu toplam 136 hekim tarafından yanıtlandı.Hekimlerin yaş ortalamaları 29,09 ± 3,13 idi, ortalama beş yıllık mesleki deneyime sahiptiler.Yüzde 36'sı bir saatten az, % 50'si 1-3 saat, % 7,4'ü 4-6 saat ve % 6,6'sı günde 6 saattenfazla bilgisayar kullanmaktaydı. Kendisini ileri düzey bilgisayar uzmanlığına sahip olaraktanımlayanların oranı % 4,4'tü. Kendilerini % 14,7'si iyi, % 50,7'si orta, % 29,4'ü acemi, %0,7'si ise hiç bilmiyor olarak tanımladı. Anketin bir bölümü, hekimlerin bilgisayarlarınpotansiyel etkileri konusunda ne düşündüğünü saptamak için yapıldı. Buna göre %91,9'lukbölümü hekimin güncel bilgiye erişimi, %87,5'i sağlık hizmetlerinin kalitesinin artmasına,%83,1'i sağlık hizmetlerinin maliyetinin düşmesine bilgisayarların tamamen olumlu etkileriolduğunu düşünmekteydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLaboratory Information System (LIS) in Akdeniz University is implanted to improvethe quality of healthcare service in the hospital. The aim of this study is to evaluate thephysician usage patterns and satisfaction with Akdeniz University LIS, to examine the factorseffecting user satisfaction, and possible problems.The questionnaire which is prepared for this study was answered by 136 physicians.The mean age of physicians was 29,09 ± 3,13, they had a mean of five years ofprofessional experience. Thirty-six percent of them were using computers less than one hour,50% were using 1-3 hours, 7,4% were using 4-6 hours, and 6,6% was using more than sixhours in a day. The ratio of the physicians who defining themselves as advanced computeruser was 4,4%. The ratios for ?good?, ?moderate? and novice users were 14,7%, 50,7%, and29,4% respectively. 0,7% of them admitted that they have no computer experience. Part of thequestionnaire was prepared to evaluate the physicians? opinions about the potential effects ofthe computers. According to their answers, 91,9% of them believes that the computers havepositive effect on physician?s access to up-to-date information, 87,5% believes that thecomputers have positive effect on healthcare quality and according to 83,1% of them thecomputers decreases the cost of healthcare.