Kinematik yaklaşımla yüzmede grab çıkış ile normal çıkışın performansa etkisinin araştırılması
A investigation for the affect to the performance of grab start and conventional start in swimming kinematically
  1. Tez No: 194675
  2. Yazar: BARIŞ ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZETAraştırmanın amacı, kinematik yaklaşımla, yüzmede grab çıkış ile normalçıkışın performansa etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, yaşları 14,25±1,48 yıl,ağırlıkları 61,00±6,78 kg, boyları 170,5±3,27 cm olan 7 erkek, yaşları 13,5±1,31 yıl,ağırlıkları 52,87±6,08 kg, boyları 165,37±6,28 cm olan 8 bayan, toplam 15yüzücünün, çıkış bloğundaki diz açısı, çıkış bloğundan ayrıldıktan sonra ellerininsuya ilk temas ettiği yere kadar geçen mesafe ve süre, suya giriş açısı ve ilk 10 metreperformansları incelenmiştir.Araştırmada, elit yüzücülere normal ve grab çıkış olarak ikişer atlayışyaptırılmıştır. Atlayışlar, 100 Hz, hızında 1 adet Basler marka video kamera ileçekime alınmıştır. Görüntüler Simi Motion 6.2 programında değerlendirilmiştir. Buölçüm değerlerine göre kinematik analiz yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS forWindows 10,0 istatistik programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to investigate the affect of grab start and conventionalstart to the performance in swimming by the kinematic approach. For this aim; 7male whose ages are 14,25±1,48 years, weight 61,00±6,78 kg and height 170,5±3,27cm and 8 female whose ages are 13,5±1,31 years, weight 52,87±6,08 kg and height165,37±6,28 cm swimmers? knee angle on the starting block, distance and time offirst contact with water, angle of entry into the water and performances at the first 10metres were analysed.In this investigation, swimmers performed conventional and the grab start andeach technique was performed twice by the swimmers and filmed by one 100 HzBasler video camera and evaluated in Simi Motion 6.2. By these values, kinematicalanalysis was done in SPSS for Windows 10,0 statistic programme.