Mandibular açı kırıklarında rezorbe olabilen ve titanyum plak fiksasyonlarının stabilitelerinin karşılaştırılması
Comparison of fixation stability of resorbable versus titanium plate and screws in mandibular angle fractures
- Tez No: 194692
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETBugüne kadar mandibula açı kırıklarının fiksasyonu için birçok teknik tarif edilmiştir.Mandibular açı kırığı fiksasyonunda Champy yöntemince yerleştirilen plak ve vida sistemlerininstabilitesi birçok çalışmada araştırılmıştır. Bununla beraber kullanılan titanyum plak ve vidalarıngeri alınması için ikinci cerrahi gereksinimi ve metalik fiksasyonların bilinen dezavantajları,rezorbe olan materyallerin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Postoperatif yeterli ve güvenlistabiliteyi sağlayabilmeleri durumunda, rezorbe olabilen plak ve vidaların fiksasyon için tercihedilebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada mandibula açı kırığı fiksasyonunda, kemikiyileşmesinin büyük ölçüde tamamlandığı postoperatif 6 haftadaki çiğneme kuvvetlerinin simuleedilmesiyle titanyum ve rezorbe olabilen (Inion) plak ve vidaların fiksasyon güvenilirlikleri vestabilitelerinin karşılaştırması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 22 adet koyunhemimandibulasına mandibula açı kırığı oluşturulmuş, 11 hemimandibula 4 delikli düz titanyumplak ve 2.0 mm çaplı 7mm uzunluğunda titanyum vida, diğer 11 model ise 4 delikli düz rezorbeolabilen plak (Inion) ve 2.5 mm kalınlığında 6 mm uzunluğunda rezorbe olabilen vidalar Champyprensibine göre yerleştirilerek fikse edildi. Daha sonra tüm modeller, bir fiksasyon aygıtıyardımıyla, basma testi uygulayan bir servohidrolik test cihazına yerleştirildi ve her modele kalıcıdeformasyon oluşana kadar, sürekli doğrusal kuvvet uygulandı. Oluşan yerdeğişme miktarlarıözel bir yazılımla digital olarak kaydedildi. Modellerin kırılma anına kadar gösterdikleri azamikuvvetler (Nt) ile 20, 60, 100, 120, 150, 200 Nt yüklerde ve kırılma anında oluşan yerdeğiştirmemiktarları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTComparison of Fixation Stability of Resorbable versus Titanium Plate and Screws inMandibular Angle Fractures.To date many fixation techniques of mandibular angle fractures have been developed. There existmany research on the stability of plate and screws systems used in Champy technique in fixationof mandibular fractures . However the need of a second surgery for the removal of these platesand screws, and well known disadvantages of metallic fixations have led to the development ofresorbable materials. It is thought that in order to achieve a safe and effectual post operativestability, the use of resorbable plates and screws can be preferred for fixation. This study wasaims to compare the fixation reliabilities and stabilities of titanium and resorbable (Inion) platesand screws by simulating the chewing forces in the first 6 weeks of the post-operative period inwhich the ossification should be mostly completed after fixation of mandibular angle fractures.For this purpose, mandibular angle fracture was performed on 22 sheep hemi-mandibles and 11hemi-mandibles were fixed with 4 hole straight titanium plates and 2.0 x 7 mm titanium screwsand the other 11 hemi-mandibles were fixed with 4 hole straight resorbable plates and 2.5 x 6 mmresorbable screws (Inion) in Champy technique. Subsequently with a fixation apparatus, all hemi-mandibles were mounted in a servohydraulic testing unit to perform a shear test until a permanentdeformation. Displacement values were recorded digitally by special software. Maximum forcesthat the model could resist before breakage (N), maximum displacements of the model and thedisplacement values under 20,60, 100, 120, 150, 200 N were compared. A statistically significantdifference between resorbable and titanium plates and screws was observed up to applied 200 Nt(20, 60, 100, 120, 150 and 200 Nt).