Stabil Astımlı Olgularda Serum Yüksek Duyarlıklı C Reaktif Protein Düzeyi ile Astım Kontrolü Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi
Assessment of relationship between serum hs CRP level and asthma control in stable asthmatics
  1. Tez No: 194709
  2. Yazar: DEVRİM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. HALUK TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Astım değişik hücrelerin ve hücre bileşeninin rol oynadığı kronik inflamatuar bir hava yolu hastalığıdır. Astım tedavisinin amacı klinik kontrolün sağlanmasıdır. Hava yolu inflamasyonunun uygulanan etkin tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabildiği bilinmektedir. Astımda inflamasyonun kontrol altına alındığını gösterebilen direkt belirteçler mevcuttur ancak maliyet ve/veya ulaşılamama nedeni ile inflamasyon belirteci olarak kullanılabilecek kolay ulaşılır, ucuz, tekrarlanabilir testlere ihtiyaç vardır. Serum hs-CRP ölçümleri bu yöntemlerden biridir. Çalışmamızda, stabil dönem astımlı olgularda hs-CRP düzeyleri ile astım kontrolü, hastalık ağırlığı ve obstrüksiyon derecesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu nedenle göğüs hastalıkları polikliniğinde stabil astım tanısı ile takipli 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara AKT uygulanarak kontrol düzeyleri saptandı. Spirometrik inceleme yapıldı ve bilgileri kaydedildi, serum hs-CRP düzeyleri belirlendi. Uygulanan AKT'de astımı tam kontrol altında olarak değerlendirilen hastaların ortalama serum hs-CRP düzeyleri, tam kontrol olarak değerlendirilmeyen hastaların hs-CRP düzeylerine göre düşük saptandı ancak istatistiksel olarak farklılık mevcut değildi. Hastalığın kontrol düzeyleri ile hs-CRP serum seviyeleri arasında bir ilişki saptanmadı. Hafif astımlı olguların hs-CRP düzeyleri anlamlı olarak orta ve ağır astımlı hastaların hs-CRP düzeylerine göre düşük olarak saptandı. FEV180 olan hastalara göre anlamlı şekilde yüksek olarak saptandı. Çalışmamızın sonucuna göre artmış hs-CRP düzeyleri ile hastalığın ağırlığı ve obstrüksiyon derecesi arasında bir ilişki mevcuttur ve hs-CRP astımda hava yolu inflamasyonunun dolaylı bir göstergesi olabilir. Hastalığın kontrol düzeyleri ile hs-CRP arasında ilişki mevcut değildir ancak bu yönde geniş hasta sayılı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease in which variable cells and organic molecules play role. Goal of asthma treatment should be clinical control of the symptomps. It is well- known that arway inflammations can be controlled by effective treatment regimens. Altough there are direct indicators showing status of inflammation control, there is stil need for new markers which are easily appliable, repetable and cheap. Serum high sensitive CRP maybe such a marker. In this study we aimed to show correlation between hs-CRP levels and degree of airway obstruction and disease control in stable patient. 70 patient being followed by chest disease clinics were included in our study. All patients had stable disesase. Disease status were determined for each patient by using asthma control tests. Spirometric tests were applied to each patient and hs-CRP levels were recorded. Patients whose disease were well controlled according to ACT had relatively low hs-CRP serum levels compered to ones who had uncontrolled asthma howewer correlation was not statisticaly meaningful. Hs-CRP serum levels of patients who had mild disease significantly lower compered to were moderate or heavy disease. More over the patients whose FEV1 values are under %80, hs-CRP serum levels again were higher compered to ones having FEV1>%80. As a result we assume that there is a significant correlation between hs-CRP levels and degree of disease control and airway obstruction. There should be more studies revoling hs-CRP levels and disease control levels.