Deneysel Karaciğer Sirozunda 'Caffeic Acid Phenethyl Ester' (CAPE'in Etkileri
Effects of caffeic acid phenetyl ester in experimental liver fibrosis
- Tez No: 194708
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Gastroenteroloji, Patoloji, Physiology, Gastroenterology, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bal arısının doğal bir ürünü olan CAPE (Caffeic Acid Phenetyl Ester)'nin antimikrobiyal, antiinflamatuar, antioksidan ve antitümöral etkiler gibi çeşitli biyolojik aktiviteler gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmamızda CAPE'in dimethylnitrosamine (DMN) ile sıçanlarda oluşturulmuş karaciğer fibrozisindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmamızda ortalama ağırlıkları 250-300 g arasında olan 60 adet Wistar-Albino erkek sıçan kullanıldı ve her grupta 10 tane sıçan olmak üzere toplam 6 gruba ayrıldı. Grup 1; Kontrol grubu. İntraperitoneal (ip) serum fizyolojik injekte edildi Grup 2; CAPE 10 ?mol/kg/ip . Grup 3; Dimetilnitrozamin (DMN) %1'lik 10 mg/kg ip Grup 4; Önce CAPE 10 ?mol/kg/ip sonra DMN %1'lik 10 mg/kg ip Grup 5; Eş zamanlı olarak CAPE 10 ?mol/kg/ip ve DMN %1'lik 10 mg/kg/ip Grup 6; Önce DMN %1'lik 10 mg/kg ip sonra CAPE 10 ?mol/kg/ip Çalışma sonunda hayvanlar sakrifiye edilip kanları alındı ve serumlarında biyokimyasal tetkikler yapıldı. Karaciğer dokusu çıkartılarak patolojide ?modifiye knodell sınıflaması?na göre 6 puan üzerinden ışık mikroskopunda değerlendirildi. Çalışmayı 53 sıçan tamamladı. Grup 1 ve grup 2'deki sıçanların karaciğerleri histolojik olarak normaldi. Buna karşılık grup 3'teki sıçan karaciğerlerinde belirgin fibrozis görüldü (P=0,0001). Grup 3 (5,62 ± 0,51) ile grup 5 (5,22 ± 0,83)'teki sıçan karaciğerleri arasında fibrozis yönünden istatistiksel bir anlamlılık bulunamadı (P>0,05). Grup 3'e göre grup 4 (2,90 ± 0.31) ve grup 6 (3,28 ± 0,75) arasında fibrozis açısından anlamlı fark bulunurken (P=0,0001), kendi aralarında fibrozis açısından fark saptanmadı (P>0,05). Sonuç olarak DMN belirgin fibrozis oluşturan hepatotoksik bir ajandır. CAPE, fibrozisi önleyen ve oluşmuş fibrozisi gerileten doğal bir üründür. Bu çalışmayla, CAPE'in insanlarda da benzer mekanizmalarla siroz tedavisinde kullanılabileceği ümidi doğmaktadır
Özet (Çeviri)
Caffeic Acid Phenetyl Ester (CAPE), a natural honeybee product, exhibits a spectrum of biological activities including anti-microbial, anti-inflammatory, antioxidant and anti-tumoral effects. In this study, we investigated the effect of CAPE in dimethylnitrosamine (DMN)-induced liver fibrosis.. Adult male Wistar-albino rats (250-300 g) were assigned into six groups randomly (n =10 for each group). Group 1: Control rats were injected 1 ml saline intraperitoneally (IP). Group 2 (n=10) were injected 10 ?mol/kg CAPE IP Group 3 (n=10) were injected %1 DMN (10 mg/kg) IP Group 4 (n=10) were injected 10 ?mol/kg CAPE IP, and then %1 DMN (10 mg/kg). Group 5 (n=10) were injected simultaneously 10 ?mol/kg CAPE and %1 DMN (10 mg/kg). Group 6 (n=10) were injected %1 DMN (10 mg/kg) IP, and then 10 ?mol/kg CAPE. Animals were sacrificed at the end of the experiment, and liver histopathology was evaluated by modified knodell classification (6 point). Fifty three rats completed the study. Rat livers in Group 1 and 2 showed normal histological appearance, whereas rat livers treated with DMN showed fibrosis (P=0,0001). There were no statistically significant difference in fibrosis between group 3 (5,62 ± 0,51) and 5 (5,22 ± 0,83) (P>0,05). Fibrosis was decreased in group 4 (2,90 ± 0.31) and 6 (3,28 ± 0,75) compared to group 3 (P=0,0001) while there was no significant difference in fibrosis between these groups (P>0,05). The results of our study indicate that DMN is a hepatotoxic drug, leading to prominent fibrosis, and CAPE prevents and degrades DMN-induced liver damage in rats. The results are promising and the molecule may also be effective in humans.