Endemik bölgedeki trahomun kitlesel tedavisinde %1'lik topikal pomad tetrasiklin'e alternatif tek doz oral azitromisin'in etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the efficacy of one dose oral azithromycin and 1% topical tetracycline ointment in mass treatmant of trachoma in endemic areas
- Tez No: 194713
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KIVANÇ GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİS VE AMAÇ Trahom Chlamydia trahomatis'in A, B, Ba ya da C serotipleriyle olusan, görme azalmasına yol açabilen gözün kronik tekrarlayan ciddi bir enfeksiyonudur. WHO (Dünya Saglık Örgütü) kriterlerine uygun trahom için endemik bir yerlesim yeri olarak Kilis'in Öncüpınar köyünde, günümüzde trahom prevalansı arastırılmıs ve aktif trahomu mevcut olan olguların kitlesel tedavisinde rutin olarak günde iki kez kullanılan 6 haftalık topikal %1'lik tetrasiklinli göz pomadının (oksitetrasiklin HCL + polimiksin-B) etkinligine karsı tek doz oral azitromisin (20mg/kg, maksimum doz 1 gr) etkinligi karsılastırılmıstır. Tedavi sonrası 3. ayda tedavi gruplarının ilaçlara uyumu, ilaçların topikal ve sistemik yan etkileri, hastaların tedaviyi tolere edebilirliklerinin karsılastırılması amaçlanmıstır. GEREÇ YÖNTEM Trahom tespit edilen 135 olgunun WHO' nun derecelendirme sınıflandırmasına göre 40'ı aktif trahom olarak (Trahom folliküler ve/veya Trahom intense) kabul edildi. Aktif trahomlu olgularımızın 24'ü kadındı (%17.7). Kadınların 10'u Trahom folliküler (TF) (%7.4), 14'ü Trahom intense (T-) (%10,3) evresindeydi. Aktif trahomlu olguların 16'sı erkekti (%11.8). Erkeklerin 8'i Trahom folliküler (%5.92), 8'i Trahom intense (%5.92) evresindeydi. Olgular tedavi öncesi 20 olguluk iki gruba ayrıldı. Birinci gruba 4'ü TF (%2.96) yas ortalamaları 29 yıl, 4'ü TI evresinde (%2.96) yas ortalamaları 27.25 yıl olan 8 erkek (%5.92) olgu ve 6'sı TF (%4.44) yas ortalaması 25.8 yıl, 6'sı TI evresinde (%4.44) yas ortalamaları 28 yıl olan 12'si kadın (%8.88) toplam 20 olgu dahil edildi. V -kinci gruba 4'ü TF (%2.96) yas ortalamaları 28.50 yıl, 4'ü TF (%2.96) yas ortalamaları 33.5 yıl olan 8 erkek olgu (%5.92 ) ve 4'ü TF (%4.44) yas ortalamaları 28.25 yıl, 8'i T- evresinde (%5.92) yas ortalaması 33.25 yıl olan 12'si kadın (%8.88) toplam 20 olgu dahil edildi. Birinci gruptaki olgulara es zamanlı olarak tek doz oral Azitromisin (20 mg/kg, maksimum doz 1 gr) tedavisi verildi. -kinci gruptaki olgulara altı hafta süreyle günde iki kez %1'lik tetrasiklinli göz pomadı tedavisi verildi. BULGULAR Tedaviden önce sırasıyla aktif hastalık görülme sıklıgı %14,81 olan oral azitromisin grubu (20 olgu) ve %14.81 olan topikal %1'lik pomad tetrasiklin grubun da (20 olgu) iken tedaviden sonraki 3. ayda her iki tedavi grubu için %2.22 (3 olgu) idi. Eriskinlerde her iki tedavi grubu arasında aktif hastalıgı tedavi etme etkinligi açısından anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). SONUÇLAR VE ÖNERLER Trahomun prevalansını azaltma ve komplikasyonlarının gelisimini engelleme basarısı yönünden iki tedavi grubu (AZ, TC) arasında belirgin bir fark gösterilememis olsada, oral azitromisinin tek doz olarak kullanılması, C.trachomatise baglı ekstra oküler enfeksiyonları tedavi etmesi, yan etki profilinin olmaması, biyoyararlanımının yüksek olması, enfekte dokulardaki yarı ömrünün uzun olması, %1'lik topikal pomad tetrasiklin tedavisi ile karsılastırıldıgında tedavi maliyetlerinin yakın olması oral azitromisin için bir üstünlük kabul edildi. %1'lik topikal pomad tetrasiklin tedavisinin 6 hafta süreyle günde iki kez uygulama gerektirmesi, uygulanan gözde görmeyi bulanıklastırma, yabancı cisim hissi olusturma, sulanma, batma gibi sikayatlere yol açması bu tedavi için dez avantaj olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION & AIM Trachoma which is the serotype of A, B, Ba or C of Chlamydia trahomatis is a chronic and recurrent infection of the eye and can cause reduction in sight. Searching for the prevalence of trachoma in Öncüpinar village of Kilis which is accepted as an endemic area according to the data given by World Health Organization (WHO). We aim to investigate the efficacy of 1% tetracycline (oxytetracycline HCL+polymixin-B) topical ointment twice a day for six weeks comparing with one dose oral azithromycin (20mg/kg, maximum dose 1 gr) in the mass treatment of the people having active trachoma. We also compared the accordance of two drugs within the patient groups, topical and systemic side effects of these two drugs and tolerability of the treatment for the patients through three months following the beginning of treatment. METHODS According to the grading classification of WHO, totally 40 of 135 patients are accepted as active trachomas, TF (Trachoma follicular-18 patients) or TI (Trachoma intense- 22 patients). Twenty four of our active trachoma patients were women (17.7%). Ten women were in TF (7.4%) period, and 14 were in TI (10.3%) period, 16 of the active trachoma patients were men (11.8%). Eight men were in TF (5.92%) period, and 8 were in TI (5.92%) period. The patients were divided into two groups having 20 persons each. First treatment group includes totally 20 patients as 4 patients with TF (2.96%) average age 29 years, 4 patients (2.96%) with TI average age 27.25 years, 8 men (5.92%), VII and 6 patients with TF (4.44%) average age 25.8 years, 6 patients with TI (4.44%) average age 28 years, 12 women (8.88%). Second treatment group includes totally 20 patients as 4 patients with TF (2.96%) average age 28.50 years, 4 patients (2.96%) with TI average age 33. 50 years, 8 men (5.92%), and average age 33.25 years, and 4 patients with TF (4.44%) average age 28.25 years, 8 patients with TI (5.92%) average age 33.25 years, 12 women (8.88%). First group was given synchronously an oral dose of azithromycin (20mg/kg, maximum dose 1gr) as AZ group. The second group was given 1% tetracycline topical ointment twice a day for six weeks as TC group. RESULTS The prevalence of active disease was respectively, 14.81% for group AZ and 14.81% for group TC before the beginning of the treatment. At the third month following the treatment the prevalence of the active disease was 3 patients (2.22%) for group AZ and 3 patients (2.22%) for group TC. there was no statistically significant defference between two treatment groups for adults (p>0.05). CONCLUSION Although there was no significant difference between two treatment groups (AZ, TC) for the success in preventing the progression of complications and reduction of trachoma prevalence, it was shown one dose oral azithromycin (20mg/kg, maximum dose: 1 gr) which is a good alternative to routinely used 1% tetracycline topical ointment, in the treatment of trachoma and preventing the recurrence. Oral azithromycin also revealed less side effects than topical tetracycline application. Beside this feature, oral azithromycine has good clinical response in extraocular infection for the C. Trachomatis, high bioavailibility and half-life circulation in infected tissues as well. On the other hand, 1% tetracycline topical ointment treatment needs everyday twice applications through two weeks and had more side effects like blurring, lacrimation, foreign body feeling and irritation in the eyes.