12-15 yaş grubunda direkt ve indirekt sefalometrik ölçümlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 194742
  2. Yazar: AYTEN HASUSTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGAZ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sefalometri, baş ve yüz boyutlarının ölçülmesidir. Bu ölçümler, baş ve yüz üzerindendirekt olarak yapılabileceği gibi röntgen filmleri üzerinden indirekt olarak yapılabilir (1).Çalışmamızda, ortodontik teşhis ve tedavi planlamasının yapılabildiği sağlıklı 12-15 yaşgrubunda yüz üzerinde yapılan direkt ve indirekt ölçümler arasındaki ilişkilerin ortayakonulması amaçlanmıştır.Bu çalışma, Denizli ilinde muayene ve tedavi için diş polikliniklerine başvuran 12-15yaşındaki gönüllü 65 (erkek=30, kadın=35) kişi üzerinde gerçekleştirildi. Bu kişilerde, yüzüzerinden direkt ve indirekt sefalometrik ölçümler yapıldı. Direkt ölçümler milimetrik kumpasile direkt vissero kranium üzerinde belirlenen antropolojik noktalar üzerinde gerçekleştirildi.İndirekt ölçümler (uzunluk ve açı ölçümleri), aynı bireylerden çekilen lateral sefalogramlarüzerinden belirlenen antropolojik noktalar ve düzlemler üzerinde milimetrik pergel, milimetrikcetvel ve gönye (açı ölçer) ile yapıldı.Çalışmamızda belirlenen noktalar arası uzunlukların aynı kişide direkt ile indirektölçümler ve açı değerleri karşılaştırıldığında aralarında güçlü korelasyonlar bulunmuştur.Direkt ve indirekt ölçümler arasında en yüksek korelasyon yüz yüksekliğinde tespit edilmiştir(r=0.886**). Direkt ölçümler ile açı değerleri karşılaştırıldığında en yüksek korelasyon,erkeklerde direkt ölçümler ile FMA açısı arasında bulunmuştur. Tüm parametreler için eldeedilen korelasyonlar değerlendirilerek uygun regresyon formülleri oluşturulmuştur. Eldeedilen sonuçlar, teşhis ve tedavi planlaması sırasında uygulayıcı ve araştırmacılarayararlanabileceği veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cephalometry is measuring head and face dimensions. These measurements could bedone either directly from head and face or indirectly from radiography (1). In this study, weaimed to understand the relationship between the direct and indirect face measurements of12-15 age group healty teenagers whose orhodontical diagnosis and treatment can be done.This study has been done in Denizli, on 65 voluntered 12-15 years old teenagers(male: 30, female: 35) who came to dental clinics for consultation and treatment. We madedirect and indirect facial measurements on them. Direct measurements has been done overanthropologic points which are determined on milimetric kumpas and direct vissero kranium.Indirect measurements (lenght and angle measurements) have been done over points andplane on different lateral sefalograms from same person by using milimetric compasses,milimetric ruler and t-square.In this study, we found strong correlations between same persons direct and indirectmeasurements and angle values when we looked at the determined points and their lenght toeach other. We found highest correlation (r=0.886**) between the direct and indirectmeasurements of face height . When we compare direct and indirect measurements, thehighest correlation found in males direct measurements and FMA Angle. For all theparameters, every founded correlation has been evaluated and consistent regressionformulas has been made. Our study has important results which other researchers andappliers can benefit.