Kronik boyun ağrılı hastalarda fonoforez uygulamasının etkinliği
The effectiveness of phonophoresis in patients with chronic neck pain
- Tez No: 194752
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kronik boyun ağrılı hastalarda fonoforez uygulamasının etkinliği daha önce yapılan çalışmalarda araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı kronik boyun ağrılı hastalarda fonoforez (FF) ve ultrason (US) uygulamalarının etkilerini göstermektir. Yaşları 25-65 arasında değişen toplam 55 hasta (48 kadın, 7 erkek) randomize olarak iki gruba (US ve FF) ayrılmıştır. Her iki tedavi grubuna hot pack, TENS, masaj, egzersiz tedavisi ve hastalar için tavsiyeleri içeren kombine tedavi programı uygulanmıştır. Bu programa ilave olarak FF grubuna fonoforez, US grubuna ultrason uygulanmıştır. Hastalar 3 hafta içinde 14 kez tedaviye alınmışlardır. Ağrı, kas spazmı, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve eklem hareket açıklığı değerlendirmeleri tedavi öncesinde ve sonrasında tekrar edilmiştir. Her iki grupta da tedavi programı sonrasında ağrı, kas spazmı, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve eklem hareket açıklığı bakımından iyileşme kaydedilmiştir (p0.05). Bu çalışmanın sonuçları kronik boyun ağrılı hastalarda kombine tedavi programının ağrı, kas spazmı, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve eklem hareket açıklığı üzerine pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Fakat uygulamaların birbirine üstünlüğü yoktur.
Özet (Çeviri)
The effect of phonophoresis for patients with chronic neck pain has not been investigated in earlier studies. The aim of this study was to compare the effects of phonophoresis (PH) and ultrasound (US) applications in patients with choronic neck pain. A total of 55 patients (48 females, 7 males) aged between 25 to 65 years were randomly divided into two groups; PH and US. The patients in both groups received a combined treatment programme, including hotpack, TENS, massage, exercise treatments and recommendations for patient. While PH group received phonophoresis, US group received ultrasound therapy and combined treatment programme. The patients were treated 14 times for three weeks. Subjective pain, muscle spasm, disability, quality of life and range of motion were measured at baseline and after the treatment programmes. In both groups; pain, muscle spasm, disability, quality of life and range of motion scores improved after the treatment programme (p0.05). The results of this study show that combined treatment programme has positive effects on pain, muscle spasm, disability, quality of life and range of motion in patients with chronic neck pain. However, there is no superiority on each other.