Dejenere dizlerdeki morfolojik değişiklikler
Morphological alterations in degenerate knee
- Tez No: 194767
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN BAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETDejenere Dizlerdeki Morfolojik DeğişikliklerArticulatio Genu (diz eklemi), vücut ağırlığını taşıyan eklemlerdenbiri olması ve bu nedenle çok kuvvetli zorlanmalara maruz kalması nedeniylesık olarak travmaya uğrayan bir eklemdir. Aşınma ve yıpranmalar vücutağırlığının daha çok bindiği iç yarıda erken başlar.Osteoartrit ya da dejeneratif eklem hastalığı, herhangi bir ekleminüzerine yük binen yüzeyinin hasar gördüğü bir durumdur.MR Görüntüleme ile meniscus'lerin, kıkırdağın ve diğer eklemyapılarının ve bunlara ait patolojik değişikliklerin yüksek değerdegörüntülerine ulaşmak mümkündür.Biz, MRG yöntemini kullanarak yaptığımız bu çalışmada, erkendönem osteoartrit'li dizlerde, dejenerasyon görülen ve görülmeyen gruplardakifemur condylus medialis ve lateralis kıkırdak kalınlık farklılıkları ile meniscusmedialis ve lateralis kalınlık farklılıklarını incelemeyi amaçladık. Ayrıcameniscus dejenerasyonu ile kıkırdak kalınlığı arasındaki ilişkiyi saptamayaçalıştık.Çalışmaya alınan 48 kişinin (50 diz) diz MRG tetkikleri, 1,5 TPhilips Intera Master cihazında yapıldı. Sagittal ve coronal planlardakigörüntüler üzerinden femur condylus medialis ve lateralis kalınlıkları ilemeniscus kalınlıkları, anterior, medial ve posterior olmak üzere üç farklıyerden ölçüldü. Ölçüm işlemleri Philips Wievforum iş istasyonunda yapıldı.statistiksel analizde SPSS 11.0 paket programı kullanıldı.Yaptığımız çalışma sonucunda, femur condylus medialis ve lateraliskıkırdağında Grade I dejenerasyonu olan grupla kıkırdak dejenerasyonuolmayan grubu karşılaştırdığımızda; dejenere gruptaki femur condyluslateralis medial kısım kıkırdak kalınlığında anlamlı bir artış olduğu saptadık(dejenere grup1,95 mm, kontrol grubu1,88 mm).Meniscus dejenerasyonu olan grup ile meniscus dejenerasyonuolmayan gruptaki meniscus kalınlıklarını karşılaştırdığımızda; dejeneregruptaki meniscus medialis'in posterior kısmında (dejenere grup:7,19 mm,kontrol grubu:6,25 mm) ve meniscus lateralis'in anterior kısmında (dejeneregrup:5,45 mm, kontrol grubu:4,89 mm) kontrol grubuna göre anlamlı birkalınlık artışı saptadık.Meniscus dejenerasyonu olan dizlerdeki kıkırdak kalınlığıylameniscus dejenerasyonu olmayan dizlerdeki kıkırdak kalınlıklarınıkarşılaştırdığımızda ise sonuçların istatistiksel olarak bir anlam taşımadığınıgördük.Yaptığımız çalışma sonucunda elde ettiğimiz veriler bizi, artikülerkıkırdaktaki kalınlık artışının, Grade I lezyonlarda kıkırdak ödemini yansıttığıve kıkırdak dejenerasyonun ise femoral kondillerin medial kısımlarındanbaşladığı sonucuna götürmektedir. Meniscus dejenerasyonları en fazlameniscus medialis posterior kısım ve meniscus lateralis anterior kısımdayoğunlaşmıştır. Meniscus kalınlıklarındaki artışın, erken dönem osteoartrittekiinflamasyon ve doku değişiklikleri olduğu düşünülmektedir.Yazar: Saadet ÖZDEM R
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMorphological Alterations in Degenerate Knee ArticulationsArticulatio Genu as being one of articulations carrying bodily weightand exposing to strong compulsions accordingly undergoes traumas frequently.The abrasions occur earlier at the inner halves on which bodily weight has themost influence.Osteoarthritis or degenerate articulation desease is a case that a surfacebeing effected by weight is damaged.By MR Imaging it is possible to reach the high-value images in regardto menisci, cartilages, and other articulative structures together with theirpathological alterations.In this study which we made by MRG the objective is to examine thethickness differences in the degenerate or undegenerate groups such as in thefemur condylus medialis and lateralis cartilage together with the ones in meniscusmedialis and lateralis at the articulations with early osteoarthritis.In the research knee examinations of 48 subjects (50 knees) have been madeby 1.5 T Philips Intera Master. Through the images in Sagittal and coronal plansthe thicknesses of medialis and lateralis as well as menisci thickness have beenmeasured in different locals as anterior, medial and posterior. The processmeasurements have been made in View forum work station.SPSS 11.0 package program has been used in Statistical anylysis.By comparing the group which has Grade I degeneration in cartilages offemur condylus medialis and lateralis with the one which has not cartilagedegeneration we found that substantial increase in the thickness of femur condylusmedialis and lateralis cartilage (degenerate group:1,95 mm; control group: 1,88mm).In the result of comparison made between the group with meniscusdegeneration and the one who has not such degeneration we found substantialincrease in the tickness in the posterior part of meniscus medialis (degenerategroup: 7,19 mm ; control group: 6.25 mm) and in the anterior part of meniscuslateralis (degenerate group: 5.45 mm ; control group: 4.89 mm) in the degenerategroup.When we compare the cartilage thickness in the degenerate knees with theone who have not meniscus degeneration we found that the results had not anymeaning statistically.The findings we reached in the research indicate that the increasingthickness in the articular cartilage reflects cartilage oedema in Grade I leisonsand points out that cartilage degeneration starts at the medial parts of thefemoral condyles. Degeneration in menisci is concentrated mostly in meniscusmedialis posterior and meniscus lateralis anterior. We might cosider that theincrease in the meniscus thickness stems from the early osteoarthritisinflammation and tissue alterations.Yazar: Saadet ÖZDEM R