Plasental ve umblikal kord kanlarında fetal kan gazı ve asit-baz degerlerinin karşılaştırılması
Comparison of fetal blood gas and acid-base status in the placental and umbilical cord bloods
- Tez No: 194778
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
PLASENTAL VE UMBL KAL KORD KANLARINDA FETAL KAN GAZIVE AS T-BAZ DEĞERLER N N KARŞILAŞTIRILMASIDR. YEŞ M ORANLIDoğum sırasında alınan umblikal kord kanı, fetal asit- baz dengesininobjektif bir göstergesidir. Bu standart ölçümün dışında, doğumun 3.dönemitamamlandıktan sonra, plasental kan damarlarından alınan örnek de kan gazı vepH ölçümleri için diğer bir kaynaktır.Bu çalışmaya, Nisan 2005-Haziran 2005 tarihleri arasında, Denizli DevletHastanesinde normal spontan vajinal yol ile doğum yapan 38-42 hafta arasındaki,term, NST'si reaktif 50 gebe alındı.Doğumu takiben klemplenen umblikal kord arter ve veninden, plasentanınçıkışını takiben ise, plasental kord insersiyo yerinin arter ve veninden kan gazörnekleri alındı. Alınan örneklerde; pH, pCO2, HCO3- ve baz açığı değerleriMedica Easy Stat Analyzer aletinde çalıştırıldı. Her hastaya ayrı olarak hazırlananformlara, doğumla membran rüptürü arasındaki süre membran rüptür süresi,doğumla kontraksiyonların başladığı zaman arasındaki süre eylem süresi olarakkaydedildi. Plasenta ayrılma süreleri ve hastaların oksitosin alıp almadığı daformlarda belirtildi. Bebeklerin 1. ve 5. dakika Apgar skorları kaydedildi.Çalışmamızda; 1.dakika Apgar skoru 8.5±1.2, 5.dakika Apgar skoru9.7±0.6 olarak bulunmuş ve Apgar skoru ile umblikal arter pH'sının koreleolduğu izlenmiştir.Sonuçlarımıza göre; primigravidlerde eylem süresinin arter ve venlerdekideğerleri etkilemediği izlenmiş, multigravidlerde ise eylem süresi 8 saatten azolan vakalarda HCO3- değerlerinin daha düşük olduğu bulunmuştur.Oksitosin ile indüklenmiş doğumun, membran rüptür süresinin ve plasentaayrılma süresinin fetal asit-baz değerleri üzerine etkisi olmadığı saptanmıştır.Umblikal arter ve vendeki pCO2, HCO3- düzeyleri plasental arter vevendeki düzeylere yakın bulunduğu halde pH ve baz açığı düzeyleri plasental arterve vende daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF FETAL BLOOD GAS AND ACID-BASE STATUS INTHE PLACENTAL AND UMBILICAL CORD BLOODSDR. YEŞ M ORANLIThe umbilical cord blood sampling at the time of delivery is a means offetal acid-base status. Placental vessels provide for another source of fetal bloodthat can be sampled after the delivery of placenta.Our aim in this study is to estimate the extent to which placental cordblood sampled at its insertion into the placenta with umbilical cord blood sampledfrom a clamped segment of the cord after delivery.Fifty term patients were studied with arterial and venous blood samplingfrom the umbilical cord and the placental cord insertion with measurement of pH,pCO2, HCO3- and base excess. The times between rupture of membranes anddelivery were enrolled as ?the membrane rupture period? and the times betweenthe beginning of the uterine contractions and delivery were enrolled as ?deliveryperiod?.In our study; we found that, the delivery period does not effectmeasurements in umbilical and placental cord vessels in primigravidas. But inmultigravidas with a short labor of earlier than eight hours, the HCO3- values weresmaller than the others that have a longer period.We found any effect of oxytocin, membrane rupture period and placentaldelivery period on the measurements of the vessels.According to our study; the placental cord blood provides for a closeestimate for fetal pCO2 and HCO3- status at birth, but with more error for pH andbase excess values. pH and base excess values were variably lower in theplacental vein and artery compared with the umbilical vein and artery.