Akut apandisitin erken tanısında serum prokalsitonin düzeyi ile serum CRP düzeyinin karşılaştırılması
Comparing serum procalcitonin level with serum C-reactive protein level at early diagnosis of acute appendicitis
  1. Tez No: 194787
  2. Yazar: HİKMET DUYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER, UZM. RECEP SARAYMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, İlk ve Acil Yardım, General Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETAmaç: Erişkinlerde akut apandisitin teşhisinde enflamasyon için yeni birparametre olan prokalsitoninin yerinin olup olmadığını araştırmak ve enflamatuvarparametrelerden olan c-reaktif protein ile karşılaştırmaktır.Materyal ve metod: Çalışmaya, yaşları 16'dan büyük olan ve apandisit tanısıalmış 50 hasta (Grup I) ile aynı yaş grubundan 50 sağlıklı kişi (Grup II) alındı.Olgular randomize olarak seçildi.Grup I'e; hikaye, klinik ve ultrasonografik olarak akut apandisit düşünülen veoperasyon sırasında makroskobik olarak akut apandisit tanısı konan hastalar alındı.Acil servise gelişte ve cerrahi sonrası dönemde serum prokalsitonin ve c-reaktifprotein düzeyini saptamak için steril biyokimya tüplerine kan örnekleri alındı.Grup II'ye; özgeçmişinde ve çalışmaya alındığı anda anamnez, fizik muayeneve klinik olarak hiçbir enflamatuvar hastalığı olmayan kişiler alındı.
Özet (Çeviri)
COMPARING SERUM PROCALCITONIN LEVELWITH SERUM C-REACTIVE PROTEIN LEVEL ATEARLY DIAGNOSIS OF ACUTE APPENDICITISABSTRACTAim: The goal of this study is to detemine the place of procalcitonin which isa new parameter for inflammation at the diagnosis of acute appendicitis and is tocompare with c-reactive protein which is a inflammatory parameter.Materials and methods: This study include 50 patients who are older than 16years old and diagnosed as acute appendicitis (group I), and 50 healty persons, atsame age (groupII). Cases was choosen randomize.Group I include patients who are macrocopicaly diagnesed as acute apandicitisduring operation and guess as acute apandicitis with history, clinic andultrsonography. Blood samples was taken for c-reactive protein and procalcitonin inemergency department and after operation.Group II include persons who have not any inflammatory disease in history andduring study.