Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda bazal trombosit aktivasyonunun glisemik kontrol ile ilişkisi
The effect of glisemic control on basal platelet activation in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 194788
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda bazal trombosit aktivasyonunun glisemik kontrolile ilişkisiAmaç: Biz bu çalışmada, glisemik kontrolle tip 2 DM'li hastalardaki bazal trombositaktivasyon göstergeleri ile olan ilişkisini ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasınıamaçladık. Aktivasyon göstergelerinin HbA1c düzeyi, diyabet süresi, sigara içimi,hiperlipidemi, hipertansiyon, BMİ ve tedavi rejimi ile arasındaki ilişkisi incelendi.Materyal Metod: Çalışmaya, daha önce antikoagülan ve/veye trombositleri etkileyecek(aspirin, varfarin, steroid veya non-steroid antiinflamatuvar ilaç vb.) ilaç almamış 70 tip 2diyabetik hasta ve 17 sağlıklı gönüllü alındı. Trombositlerin aktive olamaması için kanörnekleri 19 gauge çaplı iğnelerle alındı ve antikoagulan olarak sitrat kullanıldı. Ölçümler içintrombosit aktivasyonunda spesifik ve sensitif olduğundan akım sitometrisi yöntemi kullanıldı.Çalışmada trombosit spesifik göstergesi olarak CD41 monoklonal antikoru, trombositaktivasyon göstergesi olarak, CD42b, CD61, CD63 ve CD62'ye karşı geliştirilmişmonoklonal antikorlar kullanıldı.Bulgular: Çalışmamızda, aktivasyon göstergeleri ile diyabet süresi, sigara içimi,hiperlipidemi, hipertansiyon, BMİ ve tedavi rejimi ile arasındaki anlamlı ilişki bulunmadı.Diyabetiklerde bazal CD62p değeri kontrol grubuna göre daha düşüktü. Fakat bu farklılıkistatistiksel olarak anlamlı değildi. Glisemik kontrolü kötü (HbA1c>= %10) olanlarda CD62poranı, iyi glisemik kontrolü (HbA1c
Özet (Çeviri)
The effect of glisemic control on basal platelet activation in patients with type 2 diabetesmellitusAims: In this study, we aimed to evaluate the effect of glisemic control on basal plateletactivation in patients with type 2 diabetes mellitus and to compare with healthy controls. Therelations between platelet activation markers and HbA1c level, duration of diabetes, smokingstatus, hypertension, hyperlipidemia, BMI and treatment regimen were investigated.Material and methods: Seventy type 2 diabetic patients who were not using anticoagulantsand/or drugs affects platelets (aspirin, warfarin, steroids or non-sterid anti-inflammatory drugsetc.) and 17 healthy controls were included in the study. The blood samples were drawn with19 gauge needle and citrate was used as an anticoagulant so that platelets did not activate bycollecting and examinating. A spesific and sensitive method of platelet activation, flowcytometry were used for the measurements. In the study, monoclonal antibody CD41 wasused as specific platelet indicator and monoclonal antibodies formed against CD42b, CD61,CD63 and CD62p were used as platelet activation markers.Results: In our study, there was no significant relation between activation markers andduration of diabetes, smoking status, hypertension, hyperlipidemia, BMI and treatmentregimen. Basal level of CD62p was lower in diabetics than in control group. But thesedifference was not statisticaly significant. CD62p level was significantly lower in patientswith poor glisemic control (HbA1c>= %10) than in tight control (HbA1c