İnsülin pompası kullanan tip 1 diabetes mellitus'lu hastalarda standart değişim listeleri ve karbonhidrat sayımı yönteminin bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effects of standard exchange lists and carbonhydrate counting method on some biochemical parameters among the patients with type 1 diabetes mellitus who use insulin pump
- Tez No: 194789
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETİmamoğlu (Kırıcı), İ.D., İnsülin Pompası Kullanan Tip 1 Diabetes Mellitus'luHastalarda Standart Değişim Listeleri Ve Karbonhidrat Sayımı YöntemininBazı Biyokimyasal Parametreler Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi SağlıkBilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005.Çalışmaya insülin pompası kullanan, daha önce karbonhidrat sayımı eğitimialmamış ve herhangi bir komplikasyonu gelişmemiş 5'kadın, 5'i erkek toplam10 tip 1 diyabetli hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın ilk döneminde hastalaradeğişim listeleri ile tıbbi beslenme tedavisi uygulanmıştır. 3 ay süren ilkdönemde bireylerden her ay üç günlük besin tüketimleri, fiziksel aktivitekayıtları ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Dönemin başında ve sonundaise bireylerden kan alınarak biyokimyasal bulgularına bakılmıştır.Araştırmanın ikinci döneminde hastalara karbonhidrat sayımı eğitimi verilmişve bu yöntemle tıbbi beslenme tedavisi uygulanmıştır. Üç ay süren bu ikincidönemde de bireylerden aylık besin tüketimleri, fiziksel aktivite kayıtları veantropometrik ölçümleri alınmıştır. Dönemin başında ve sonunda isebireylerden biyokimyasal bulguları alınmıştır. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızındönemler içi kan parametrelerindeki değişimlerine bakıldığında; karbonhidratsayımı döneminde HbA1c değerinde istatistiksel olarak önemli bir düşmegözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTİmamoğlu (Kırıcı), İ.D., Effects of Standard Exchange Lists and CarbonhydrateCounting Method on Some Biochemical Parameters Among the Patients WithType 1 Diabetes Mellitus Who Use Insulin Pump, Hacettepe University HealthSciences Institute, MSc Thesis in Dietetic, Ankara, 2005. In this survey, fivemale and five female, total of 10, patients who use insulin pumps and have notbeen instructed about the carbonhydrate counting and not showing anycomplications have been included. In the first stage of the survey, nutritiontherapy with exchange lists was applied to the patients. During this 3 monthsperiod, monthly food comsumptions, physical activities and antropometricmeasurements lasting for three days were recorded for each person.Biochemical findings were also collected at the beginning and at the end of thisperiod by taking blood samples. As for the second stage of this survey,carbohydrate counting method have been instructed to the patients and anutrition therapy was applied with this method. During this 3 months period,monthly food comsumptions, physical activities and antropometricmeasurements were recorded for each person as it has been done in the firststage. Similarly, biochemical findings were also collected at the beginning and atthe end of this period as well. When the changes in the parameters of bloodwithin a period is inquired, it is observed that a statistically meaningfulldecrease in HbA1c (p0.05).