Kreatin yüklemesinin değişik mesafelerde koşu performansı üzerine olan etkisi
The effects of creatin loading on running performance of various distances
  1. Tez No: 194836
  2. Yazar: OSMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR YÜKTAŞIR, Y.DOÇ.DR. BİROL YALÇIN, Y.DOÇ.DR. ZEKİ ARSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETKREAT N YÜKLEMES N N DEĞ Ş K MESAFELERDEKOŞU PERFORMANSI ÜZER NE OLAN ETK SÖzdemir, OsmanYüksek Lisans, Antrenörlük EğitimiTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bekir YÜKTAŞIREylül-2006, 89 sayfaBu çalışmanın amacı, 1 hafta süre ile uygulanan 20 gr/gün kreatinindeğişik mesafelerde koşu performansı üzerine olan etkisinin incelenmesidir.Bu çalışmaya yaş ortalamaları 22 + 1.0 yıl olan gönüllü 23 erkekbeden eğitimi bölümü öğrencisi katılmıştır. Değişik mesafelerde 6x60 m.'likkoşu performansı, mesafeler arası koşu öncesi ortalama kalp atım (ÖOKAH),mesafeler arası koşu sonrası ortalama kalp atım (SOKAH) ve toparlanma kalpatım (TKAH) alan testi fotosel ve polar kalp atım cihazı kullanılarakbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF CREATIN LOADINGON RUNNING PERFORMANCE OF VARIOUS DISTANCESOzdemir, OsmanMS, Education of TrainingAdvisor: Assist. Prof. Dr. Bekir YUKTASIRSeptember- 2006, 89 pagesThe purpose of this study is to determine the effects of 20 gr/day creatinloading, in a duration of one week, on running performance of various distances.Twenty-three male physical education students, aged 22 + 1.0, years oldvoluntarily participated in the study. The running performance of these participantswere measured, in 6x60 meters distances, by measuring their average heart ratesbefore the run (PRHR), right after the run (PSHR) and during recovery phase (RHR)using photocell and polar heart rate equipments.