Tekerlekli sandalye basketbol sporunun üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi
The affects of wheelchair basketball sport on upper extremity functionality
- Tez No: 194842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma; tekerlekli sandalye basketbol sporu yapan bireylerde üst ekstremite fonksiyoneldüzeyleri belirlemek, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonununsınıflandırma sistemine göre puanlandırılan düşük gövde kontrollü ile yüksek gövdekontrollü sporcuların ve Türkiye tekerlekli sandalye basketbol liginde oynayan 1. ve 2.ligoyuncularının üst ekstremite fonksiyonel düzeylerini karşılaştırmak ve bu konuda çalışansağlık elamanları için bir değerlendirme prosedürü oluşturmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmamıza 60 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen sporcular oynadıkları ligeve sınıflamadan aldıkları puanlara göre iki şekilde gruplandırılmıştır. Sporcuların spor yapmaile ilgili karakteristik özellikleri belirlemek için anket yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilensporculara üst ekstremite fonksiyonellik düzeyini belirlemek amacıyla; vücut kitle indeksleri(VK ), normal eklem hareketleri, izometrik kas kuvvetleri, izometrik ve izotonik kassalenduransları, görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanları, hızları, el becerileri ve omuz ağrılarıdeğerlendirilmiştir. Düşük gövde kontrollü ve yüksek gövde kontrollü sporcuların tekerleklisandalye kullanma süresi (yıl), spor yaptıkları yıl, haftalık çalışma saatleri, antreman saatleri,normal eklem hareket açıklıkları(NEH), üst ekstremite izometrik kas kuvvetleri, izometrik veizotonik endurans değerleri, görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanları, purdue pegboard elbeceri testi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study consists of determining the upper extremity functionality in wheelchairbasketball players, comparing the upper extremity functionality of the first andsecond league players who play in Türkiye Wheelchair Basketball League, andhigher and lower body controlled players who designed according to points frominternational wheelchair federation classification system. 60 players has participatedthe study. Players were divided into two groups according to the league that they arebelong to and the points they get from international wheelchair basketballclassification system. A questionnaire has been designed to investigate maincharacteristic features of wheelchair basketballing. To determine the level of theirupper extremity functionality; some variables like body index, upper extremity rangeof motion, isometric muscle strenghts, isometric and isotonic muscle endurance,audio and visual simple reaction times, velocity, hand abilities and shoulder pain areevaluated. It?s not found out a significant difference between two groups (higher andlower body controlled players) according to the variables like wheelchair propulsiontime(year), active sport years, weekly working hours, weekly training hours, upperextremity range of motion, isometric muscle strenghts, right and left isometric andisotonic muscle endurance, audio and visual simple reaction times, velocity andpurdue pegboard hand ability retardation period, test on higher and lower bodycontrolled players (p>0.05).