Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
The assesment of physical fitness in wheelchair basketball players
- Tez No: 381188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ MAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek, tekerlekli sandalye basketbolu ile ilgilenen oyuncuların fiziksel uygunluk düzeyleri arasındaki farkları belirlemek, fizyoterapistler, antrenörler ve diğer sağlık çalışanları için değerlendirme prosedürü oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza toplam 96 sporcu katılmıştır. Antrenman sistemine tabi tutulmadan önceki kan değerleri ve sporcuların vücut kompozisyonları, üst ekstremize izometrim kas kuvvetleri, el kavrama kuvvetleri ve kardiyovasküler endurans düzeylerinin ölçümleri, yapılmıştır. Tekrar eden ölçümler uygulanan antrenman sonrası tekrar edilmiştir. Sporculara ait parametrelerin önce ve sonrasına göre farklı olup olmadığının araştırılması planlanmıştır. Çalışmamıza katılan denekler 3 ay süre ile aerobik antrenman yaptırılarak anaerobik antrenmana sporcuların anatomik uyum sağlamaları kolaylaştırılmıştır. Antrenmanlar toplamda 10 hafta ve haftanın 3 günü (Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi) olarak gerçekleştirilmiştir. Dinlenme aralıklarında ise denekler açma-germe yapmış olup belirlenen toparlanma aralıklarına gelindiğinde de ikinci bir yüklenme gerçekleşmiştir. Antrenmanın ana bölümündeki her bir egzersiz aynı şiddette uygulanmıştır. Araştırmamızın temel amacı, aynı şiddette ve farklı dinlenme aralıklarında yapılan anaerobik interval antrenmanın hangi dinlenme aralığında yapıldığında aerobik ve anaerobik kapasiteyi artırdığını belirlemek ve aynı zamanda bu iki farklı zaman aralığının kan parametrelerini ve kol- omuz kuvvetleri üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışmamızdaki temel hipotezlerimiz; 1. Ekstensiv interval antrenmanların anaerobik eşiğe etkisi vardır, 2. İntensiv interval antrenmanların anaerobik eşiğe etkisi vardır, 3. Ekstensiv interval antrenmanların kan parametrelerine etkisi vardır, 4. İntensiv interval antrenmanların kan parametrelerine etkisi vardır. Bu araştırmanın evreni İstanbul ilinde TS basketbolu ile ilgilenen lisanslı sporculardan seçilmiştir. Cinsiyet, yaş, TS basketbol puanı, ampütasyon durumu, sporcunun takımı gibi özellikler göz ardı edilmiştir. Çalışmamızda örneklem olarak 96 adet denek bulunmaktadır. Seçilen denekler basit rastgele örneklem yöntemleri kullanılarak seçilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; bütün omuz ve dirsek parametreleri önce ve sonra değerleri önce ve sonra olmak üzere birbirinden oldukça farklıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to determine wheelchair basketball players' physical fitness levels and the difference between the physical fitness levels of the players who are interested in wheelchair basketball, and to develop an evaluation procedure for physiotherapists, trainers and other medical staff members. Participants are 96 players from whom their personal information was taken to determine the characteristic features of their sport. Before they were included in their training system, the data on players' blood rates, body compositions, high extremity isometric muscular strength (somatotonia), hand grasp strength and the measurement of their cardiovascular endurance levels was collected. The same repeated measurement was done after the training. Moreover, the research on whether players' parameters were different in terms of before and after training was also conducted. The subjects participated in this study was done aerobics training in a-3 month period so as to help the subjects adapt to anaerobic training easily. Trainings lasted 10 weeks but were done only in 3 days of the week (Monday, Wednesday, Saturday). The subjects did stretching in rest intervals, and, in the determined recovery intervals, they did the second overloads. Each exercise in main parts of the training was carried out in the same intensity. The main aim of this study is (a) to determine in which rest interval period anaerobic interval training, which is done with the same intensity and in different rest intervals, increases aerobic and anaerobic capacity, and (b) to identify whether these different time periods have an effect on blood parameters and arm-shoulder strength. Main hypotheses of this study are as follows: 1. Extensive interval training has an effect on anaerobic threshold. 2. Intensive interval training has an effect on anaerobic threshold. 3. Extensive interval training has an effect on blood parameters. 4. Intensive interval training has an effect on blood parameters. The population of this study includes registered basketball players in İstanbul who are interested in TS (wheelchair basketball) basketball. Such factors; gender, age, TS basketball score, amputation conditions and players' teams were ignored. There are 96 subjects in this study. These subjects were assigned by using simple random sampling methods.