Sıçanlarda nöropeptid Y nin penisilin modeli deneysel epilepsi üzerine etkileri
Effects of neuropeptide Y on peniciline induced experimental epilepsy
  1. Tez No: 194843
  2. Yazar: HAYRİYE ORALLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. M. FATİH GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETEpilepsi merkezi sinir sisteminin en yaygın hastalıklarından birisidir. Merkezi sinirsisteminin bir kısmının veya tümünün denetlenemeyen aşırı aktivasyonu ile karakterize birtablodur. Nöronların patolojik olarak eş zamanlı ve kontrolsüz deşarjları tüm epilepsitürlerinde ortaktır ve bunun altında yatan mekanizma henüz bilinmemektedir. Epileptik nöbetesnasında eksitasyon ve inhibisyon arasındaki denge eksitasyon tarafına kaymaktadır ve buolaylar esnasında bir çok nörotransmitter madde salınmaktadır. Bu nörotransmitterlerin birkısmı eksitasyonu arttırırken bir kısmı ise azaltmaktadır. Eksitasyonu azaltan maddelerdenbiri de endojen antikonvülsan olan, merkezi sinir sistemi'nde (MSS) çok miktarda bulunan veçok değişik fonksiyonlara sahip olan nöropeptid Y (NPY) dir. NPY, 1982 yılında Tatemoto veMutt tarafından bulunmuştur. 36 amino asitten oluşan NPY'nin beş tane fonksiyonelreseptörü vardır. GABA-erjik internöronlarda GABA ile birlikte üretilir ve depolanır.Epilepsinin oluşumunda kalsiyum iyonlarının çok önemli rol oynadıkları ileri sürülmektedir.Kalsiyumun hücre içine girişi, eksitatör nörotransmitterlerin salgılanmasına neden olmaktadır.Yapılan in vitro çalışmalarda NPY'nin presinaptik terminallerdeki kalsiyum akışını (Toth veark.,1993) ve hipokampal kesitlerde glutamat salınımını baskıladığı görülmüştür (Greber veark.,1994). Bu çalışmada NPY'nin basit parsiyel epilepsi modellerinden olan penisilin modeliepilepsi üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu çalışmayı planlarken amacımız, bir çok deneyselepilepsi modelinde anti epileptik olan NPY'nin bu model üzerinde de antiepileptik olupolmadığını anlamak ve NPY'nin etki mekanizmasını açıklayabilmekti. Bu çalışma için 230-270 gr ağırlığında erkek albino Wistar cinsi sıçanlar kullanıldı. Hayvanlar iki gruba ayrıldı.Grup 1 NPY grubu ve grup 2 kontrol grubu olarak kabul edildi. Beyin elektrokortikografik(ECoG) biyoelektriksel potansiyelleri ise PowerLab/8SP veri kayıt ve analiz sistemi ilekaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak independent T test ile değerlendirildi. Farklızamanlarda her iki grupta da ölçülen hem amplitüdler hem de diken dalga sayısıkarşılaştırıldığında NPY grubunda anlamlı bir düşüş görülmüştür. Amplitüdlerdeki düşüşünNPY grubunda 40-45. dakikadaki ölçümlerden sonra daha fazla olduğu ve diken dalgasayısının ise 50-55.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEpilepsy is one of the frequently observed central nervous system disorder. Thisdisorder is charachterized by partial or generalize uncontrolled activation of central nervoussystem. Pathologicaly, simultaneous and noncontrolled discharge of neurons is same in allepilepsy types and the mechanism that triggers is not known yet. Balance between excitationand inhibition during epileptic seizures favours to exitation side and various neurotransmittersubstances are secreted. Some of these secreted neurotransmitters have an increasing effect onexitation, while some have decreasing effect. One of the substance that decreases excitation,having various metabolic functions, being endogen anticonvulsant and mostly found in centralnervous system is neuropeptid Y (NPY). NPY was found by Tatemoto and Mutt in 1982.NPY has thirty-six amino acids and five functional receptors. It is secreted and stored withGABA in GABA-ergic interneurons. It was explained that calcium ions has an important rolein epileptic seizures. Intercellular intake of calcium results in secretion of excitatorneurotransmitters. Some in vitro studies show that; flow of calcium in presynaptic terminals(Greber et all., 1994) and glutamate secretion in hippocampal region is supressed by NPY. Inthis study effect of NPY on penisilin model epilepsy which is one of the basic partial epilepticmodel was explored. Our aim was to explore whether NPY has an anti-epileptic effect onepilepsy just same as in other epileptic models and its effective mechanism. For thisexperiment male, Wistar, albino, having weight of 230-270 g rats were used. Subjects wereseperated into two groups; while the second group was accepted as an control group, firstgroup was used for NPY experiments. Electrocorticographic brain bioelectrical potentials(ECoG) were recorded digitally by PowerLab/8SP data aquising system. Results wereanalysed by independent t test. Decrease in both amplitude and frequency measured indifferent times, analysed was found statistically significant. Decrease in amplitude was muchmore than compared to control group in NPY group after the 40-45. minute measurement.Likewise, decrease on spike-wave activities in NPY group after the 50-55.