Obstrüktif uyku apnesi sendromunun subklinik koroner ateroskleroz gelişimi üzerine etkileri
The effects of obstructive sleep apnea on progression of subclinical coronary atherosclerosis
- Tez No: 194876
- Danışmanlar: PROF.DR. NASIH NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETKepez A., Obstrüktif Uyku Sendromunun Subklinik Koroner AterosklerozGelişimi Üzerine Etkileri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KardiyolojiUzmanlık Tezi, Ankara, 2007.Obstruktif uyku apnesi sendromu (OUAS) solunumla ilgili uyku bozuklukları içindeincelenen ve vücuttaki birçok sistemi ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Çeşitliçalışmalarda bu sendromun hipertansiyon, koroner arter hastalığı, aritmi, kalpyetersizliği ve inme gibi kardiyovasküler komplikasyonlara yol açtığı gösterilmiştir.Bu çalışma obstrüktif uyku apnesi sendromunun koroner ateroskleroz gelişimiüzerine olan etkilerini doğrudan gözlemek için planlanmıştır. Çalışmaya çeşitlinedenler ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uykulaboratuvarında uyku testi yapılan 110 hasta (72 erkek, 38 kadın; yaş: 48 (9,5)) dahiledildi. Tüm hastaların kardiyovasküler risk faktörleri, kullanmakta oldukları ilaçlarile uyku testi sonuçları kaydedildi ve tüm hastalardan tomografik koroner kalsiyumskorlaması tetkiki istedi. On üç hasta tomografik kalsiyum skorlaması tetkikiyapılmasını kabul etmediği için toplam 97 hastanın (64 erkek, 33 kadın; yaş: 49,17 ±0,86) tetkik sonuçlarına ulaşıldı. Hastalar uyku testinde saptanan apne-hipopneindekslerine (AHİ) göre obstrüktif uyku apnesi şiddetine göre 4 gruba ayrıldı.Gruplar arasında basit horlama grubundan ağır OUAS gubuna gidildikçe tomografikkoroner kalsiyum skorlamasına göre öngörülen koroner arter hastalığı riskininanlamlı derecede arttığı görüldü (p=0,036).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKepez A. The Effects of Obstructive Sleep Apnea on Progression of SubclinicalCoronary Atherosclerosis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis inCardiology, Ankara, 2007.Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a chronic respiratory sleep disorderassociated with multi-system disorders in the body. Numerious studies havehighlighted the association of this syndrome with cardiovascular complications ashypertension, coronary artery disease, arrhythmia, congestive heart failure andstroke. This study is designed to evaluate the direct effects of OSAS on coronaryatherosclerosis progression. Study population consisted of 110 patients (72 male, 38female; age: 48 (9.5)) who had been evaluated for OSAS by sleep study in HacettepeUniversity Faculty of Medicine Chest Diseases Department sleep laboratory forsuspected symptoms. Cardiovascular risk factors, current medications and sleepstudy recordings of all patients were recorded. After baseline examination, allpatients were invited for tomographic coronary calcium scoring test. Thirteenpatients refused the test and tomographic recordings of 97 patients (64 male, 33female; age: 49.17 ± 0.86) were obtained. Patients were classified into 4 groupsaccording to the apnea-hypopnea index (AHI) reflecting the severity of obstructivesleep apnea syndrome. Coronary artery disease risk of patients (estimated bytomographic coronary calcium scoring) were observed to increase significantly fromsimple snoring group to severe OSAS group in a gradual fashion (p=0.036). Therewere no significant differences between groups regarding prevelance ofhypertension, impaired fasting glucose tolerance/diabetes, hyperlipidemia andsmoking habitude.