Çocukluk çağı akut lösemi ve hodgin-dışı lenfoma hastalarında sistatin-C'nin nefrotoksisiteyi değerlendirmedeki önemi
The importance of cystatin-C for predicting nephrotoxicity in children with acute leukemia?s and non-Hodgkin lymphomas
- Tez No: 194900
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMRAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAmaç: Kliniğimizde tanı alan ve tedavi gören akut lenfoblastik lösemi, akut miyeloidlösemi ve Hodgkin-dışı lenfoma hastalarında böbrek fonksiyonları tedavileri süresincenefrotoksisite sıklığını ve nefrotoksistenin erken dönemde sistatin-C artışı ile belirlenmesininmümkün olup olmayacağının araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Şubat 2006 - Mart 2007 tarihleri arasında SelçukÜniversitesi Pediatrik Hematoloji ve Pediatrik Onkoloji Bilim Dallarında tanı alan ve tedaviedilen 13 akut lenfoblastik lösemi, 8 akut myeloid lösemi ve 6 Hodgkin dışı lenfoma olmaküzere 27 (20 erkek, 7 kız) hastanın; hücum tedavisi başlangıcında, pekiştirme başlangıcındave idame tedavisi başlangıcında boy, serum üre, kreatinin, kreatinin klerens ve sistatin-Cdeğerleri kaydedildi.Bulgular: Tedavinin ilerleyen dönemlerindeki serum üre, sistatin-C ve kreatininklerens değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmazken serum kreatinindeğerinde; idame öncesinde pekiştirme öncesine göre anlamlı azalma mevcuttu.Sonuç: Akut lenfoblastik, myeloid lösemi, Hodgkin dışı lenfoma tedavisindekullanılan çoklu kanser ilaçları ile ciddi böbrek bozukluğu görülmedi. Sistatin-C glomerülerfiltrasyon hızını göstermede yüksek duyarlılık ve özgüllük değerlerine sahiptir. Bundan dolayıözellikle idrar toplamasında sorun olan çocuk hastalarda glomerüler filtrasyon hızının iyi birgöstergesi olabilir. Kanserli hastalarda serum sistatin-C düzeyine etki edebilecek diğerfaktörler için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.50
Özet (Çeviri)
The importance of cystatin-C for predicting nephrotoxicity in children with acuteleukemia?s and non-Hodgkin lymphomasABSTRACTObjective: The aim of this study was to determine the incidence of nephrotoxicity inpatients with acute lymphoblastic, myeloid leukemia and non-Hodgkin lymphoma and toevaluate the effectiveness of serum cystatin-C for an early prediction of impairment of renalfunction.Material and Methods: Twenty-seven (20 boy, 7 girl; 13 children with acutelymphoblastic leukemia, 8 children with acute myeloid leukemia, 6 children with non-Hodgkin lymphoma) were enrolled in the study from February 2006 to March 2007. Serumurea, creatinine, creatinine clearance and cystatin-C concentrations and the heights of thepatients were determined before the introduction, consolidation and maintenance therapies.Results: The values of urea, cystatin-C, and creatinine clearance did not differstatistically by duration of the treatment. The values of serum creatinine before consolidationwere significantly lower than the values before maintenance.Conclusions: Multi-agent treatment for acute lymphoblastic, myeloid leukemia andnon-Hodgkin lymphoma is not associated with severe impairment of renal functions.Cystatin-C has high values of sensitivity and specificity to predict the glomeruler filtrationrate. Therefore it can be useful for determination of glomeruler filtration rate in children withcancer; especially who have difficulties in collecting 24-hours urine sample. Further studiesare needed to elucidate the effect of non-renal factors on cystatin-C.51