Romatizmal mitral yetmezlikli hastalarda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının geleneksel ve doku doppler yöntemleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 194901
  2. Yazar: ABDULLAH YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
7. ÖZETMitral yetmezlikli (MY) hastalarda, sol ventrikül fonksiyonlarının bozulduğunun erkensaptanmasında doku Doppler görüntülemelerinin (DDG) geleneksel yöntemlerden daha iyisonuç verdiği ileri sürülmektedir. Ancak çocukluk yaş grubundaki hastaların ameliyataverilme zamanını gösteren doku Doppler değerleri henüz belirlenmemiştir. Bu çalışmanınamacı, sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun erken farkedilmesi açısından sağlıklı vedeğişik ağırlıklı MY'li çocuklardan geleneksel ve DDG yöntemleri ile elde edileceksonuçları karşılaştırmaktır.Hafif-orta derecede MY bulunan 20 hasta (grup 2), ağır derecede MY bulunan 10 hasta(grup 3) ve sağlıklı 30 çocuk (grup 1) çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar arasında yaş,vücut alanı, kan basıncı, kalp hızı gibi sonuçları etkileyecek parametreler açısından anlamlıbir farklılık mevcut değildir. Ekokardiyografik incelemeler Hawlett-Packard Sonos 5500ekokardiyografi cihazı ve 2.5 MHz'lik proplar kullanılarak yapılmıştır. MY'ninderecelendirilmesi jet alanının sol atriyuma oranı ve rügürjitan fraksiyonu kullanılarakyapılmıştır. Ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma, pre-ejeksiyon periyodu (PEP),ejeksiyon zamanı (ET), PEP/ET oranı, aortik peak flow velosite, aortik peak velositeintegral, akselerasyon zamanı, aortik distansibilite, kardiyak indeks, interventrikülerseptumun kalınlaşma yüzdesi, sol ventrikül arka duvarının sistolik kalınlaşma yüzdesi, solventrikül sistol-sonu meridyonal duvar stresi, çembersel kısalmanın ortalama hızı, ortalamaakselerasyon açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (P>0.05).Grup 3'te miyokard performans indeksleri (MPI) ve Tei indeksleri kontrol grubuna göreanlamlı bir artış göstermiş ve bulunan değerler normal değerlerden daha yüksekbulunmuştur. Geleneksel ve DDG ile bakılan izovolumik kontraksiyon ve relaksasyonzamanları, E ve A dalga velositeleri. E/A oranı, E-dekselerasyon zamanı, DDG ile bakılanEm /Am oranı, heriki yöntem ile değerlendilen E/Em oranı grup 3'te kontrol grubundananlamlı olarak farklı olduğu saptanmış ancak saptanan değerler literatürde bildirilennormal değerler arasında olduğu görülmüştür. Sonuçlarımız, tek bir DDG'nin LVfonksiyon bozukluğunun başlangıcını yeterince ortaya koyamadığı ve seri şekildeyapılacak takip incelemelerine gereksinim duyulduğu şeklindeki literatür bilgisinidesteklemiştir. Ameliyat sonrası gelişebilecek mortaliteyi öngörebilecek doku Dopplerdeğerlerinin tesbit edilebilmesi için çok sayıda vaka ile yapılacak çalışmalara ihtiyaçvardır.53
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYIt has been suggested that tissue Doppler imaging give for beter results in the earlydetection of left ventricular dysfunction in patients with mitral regürgitation thanconventionel methods. However, tissue Doppler values indicating operation time have notstill determined in childhood. The aim of this study is to compare the findings obtained byconvansiyonel and tissue Doppler methods among health controls and patients with mitralregürgitation in point of earlier detection of LV dysfunction in patients with mitralregurgitation.Twenty patients(group 2) with mild-modarete mitral regurgitation, 10 patients (group 3)with severe mitral regurgitation and 30 healthy children (group 1) were included into thestudy. There were no significant differences between the groups in terms of suchparameters as age, body surface area, blood pressure and heart rate, which can affect theresults. Echocardiographic investigations were performed using Hawlett-Packard Sonos5500 Echocardiography Device and 2.5 MHz transducer. Severity of mitral regurgitationwas carried out using the proportion of regurgitation jet field to left atrium andregurgitation fraction. No significant differences were found between the groups as toejection fraction, fractional shortening, preejection period (PEP), ejection time (ET), ratioof PEP/ET, aortic peak velocity, aortic peak velocity integral, acceleration time, aorticdistensibility, cardiac index, percentage of thickening of interventricular septum,percentage of systolic thickening of left ventricular posterior wall, left ventricular end-systolic meridional wall stress, avarage rate of circumferential shortenning and meanacceleration (P>0.05).In group 3, myocardial perfomance indexes and Tei indexes displayed significantincrease compared with control group, and detected values were found to be higher thannormal values. In group 3 isovolumic contraction and relaxation times investigated by thehelp of conventional and tissue Doppler imaging, E and A wave velocities, ratio of E/A, Edecceleration time, Em/Am ratio investigated by tissue Doppler and E/Em ratioinvestigated by both methods were found to be significantly different according to thecontrols in this group, but values determined were found to be in normal ranges expressedin literature. Our results display consistency with the data in literature that only a singletissue Doppler evaluation can not shed light on the initiation of left ventricular functiondecrease, and follow up examinations to be serially performed are required. To determinetissue Doppler values to predict mortality developed post-operatively, further studies areneeded to be performed with numerous cases.54