Deneysel hayvan modelinde oluşturulan invaziv aspergilloz enfeksiyonu tanısında kültür dışı tanı yöntemlerinin değeri
The value of noncultural methods in the diagnosis of invasive aspergillosis in an experimental animal model
- Tez No: 194899
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, deneysel hayvan modelinde oluşturulan invaziv aspergillozenfeksiyonunun tanısında antijen testleri (galaktomannan, β-D glukan), moleküler yöntem(gerçek zamanlı PZR) ve lizis santrifügasyon kan kültür sisteminin erken tanıya katkılarınınayrıca dokuda kitin ölçümünün enfeksiyonun doğrulanmasına katkısının değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Bu amaçla testler sağlıklı kontrol grubu (Grup I), nötropeni kontrol grubu (Grup II) veaspergilloz grubu (Grup III)' ndan alınan kan (serum, tam kan), BAL sıvısı ve akciğer dokuörneklerinde çalışılmıştır.Grup I ve II' de çalışılan tüm testler negatif bulunmuştur. Aspergilloz grubundanalınan 22 akciğer doku örneğinin 20' sinde kültürde üreme olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the value of the molecular method (Real-Time PCR), antigendetection (galactomannan, glucan), and Lysis Centrifugation blood culture system(ISOLATORTM) was investigated in the diagnosis of invasive aspergillosis in the animalmodel. In addition, the determination of tissue chitin levels which was used for theconfirmation of the presence of infection was studied.These tests were studied in the blood (serum, whole blood), BAL fluid, and pulmonarytissue samples of different groups, named Group I as control group, Group II as neutropeniacontrol group, and Group III as aspergillosis group.All of the tests were found negative in Group I and II. A total of 20 of 22 pulmonarytissue samples yielded Aspergillus colonies in the aspergillosis group.