Erişkin akut lösemi olgularının malnutrisyon acısından değerlendirilmesi
Evoluation of adult acute leukemia cases in view of malnutrition
- Tez No: 194917
- Danışmanlar: PROF.DR. İMDAT DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Maliğn hastalıkların önemli bir kısmında malnutrisyon bulunduğu, bunun da tedavi ve prognaza etkilediği bilinmektedir. Bu çalışma çoğunluğu AML olan, Akut lösemili hastaların malnutrisyon oranını ve tedavi ile ilişkisini belirlemek için yapıldı. Çalışmaya 40 AML, 14 ALL olmak üzere toplam 54 Akut lösemi hastası ile 34 sağlıklı kontrol grubu alındı. Malnutrisyonu belirlemek için BKİ, antropometrik yöntemler (TCK, KOÇ) ve biyokimyasal yöntemler (albumin, transferin, total protein, 24 saatlik idrar kreatinin-boy indeksi) kullanıldı. BKİ'ne göre tüm olgularda malnutrisyon oranı %18.5, yeni tanı konan olgularda %18, remisyonda olanlarda %20, remisyonda olmayanlarda %16 ve kontrol grubunda %5.8 idi. Gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı fark yoktu (p=0,47). Tedavi sonrası ise BMİ'ne göre malnutrisyon oranı hastalarda %28.5 olarak bulundu. Triseps cilt kalınlığına göre hastaların %16.6'ında malnutrisyon saptanırken, bu oran kontrol grubunda %2.9 bulundu. Her iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark vardı (p=0,048). Kol ortası çevresi ölçümüne göre hastalarda malnutrisyon oranı %7.4 iken bu oran kontrol grubunda %2.9 idi. Her iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,37). Albumine göre hastalarda malnutrisyon oranı %27.7, total proteine göre malnutrisyon oranı %40.7 ve transferin düzeyine göre hastalarda malnütrisyon oranı %53.7 saptandı. Albumin, total protein ve transferin düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşük olduğu görüldü (p0,05). Serum demir düzeyi hastaların %12.9'unda düşük bulunurken, SDBK hastaların hepsinde azalmıştı. Transferin saturasyonu vakaların %20.3'unda düşükdü. Serum demir ve transferin saturasyonu düzeyine göre hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). 9 BKİ ile malnutrisyon saptanan hastalarda triseps cilt kalınlığı ve kol ortası çevresi ölçümü ile de anlamlı düzeyde malnutrisyon saptandı (p0,05). Bu çalışmada çoğunluğu AML olan Akut lösemi olgularında tanı anında önemli bir oranda malnutrisyon tesbit ettik. Malnutrisyonu belirlemede BKİ ile birlikte TCK ve KOÇ ölçümünün kullanılabileceği tesbit edildi. Ancak malnutrisyonu en iyi belirleyici yöntem olarak da TCK ölçümü belirlendi. Bu hasta grubunda malnutrisyonun tedavi ve prognozla ilişkisinin belirlenmesi için daha kapsamlı ve randomize çalışmaların gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Malnutrition commonly accompanies malignant disease and effects the therapy and the prognosis of the disease. In this study we investigated the rate of malnutrition and its effects on treatment in patients with acute leukemia -most having AML. 40 patients with AML, 14 patients with ALL and 38 healthy control subjects were enrolled into the study. For the dedection of malnutrition BMI, antropometric measures (Triceps skin thickness [TST], mid-arm diameter [MAD]) and biochemical parameters (albumin, transferin, total protein, 24h-urinarycreatinin-heightindex) were utilized. BMI showed malnutrition in 18.5% of all patients, in 18% of newly diagnosed cases, in 20% of these in remission, in 16% of these not in remission versus in 5.8% of the controls. Incidence were not significantly different between the groups (p=0.47). After the treatment malnutrition rate was 28.5% after the treatment. According to TST, malnutrition rates were 16.6% in the patients, 2.9% in the controls, the difference was significant (p=0.048). MAD revealed malnutrition in 7.4% of the patients and in 2.9% of the controls (p=0.37). In biochemical analysis malnutrition rates were 27.7%, 40.7% and 53.7% according to albumin, total protein and transferin respectively, all were significantly decreased in patients compared to controls (p0.05). Serum iron level was low in 12.9% in patients whereas serum iron binding capacity was low in all patients. Transferrin saturation was low in 20.3% of patients. Serum iron level and transferin saturation was not different from controls(p>0.05). The patients with malnutrition according to BMI were also significantly in malnutrition according to TST and MAD (p0.05). 11 We found a high rate of malnutrition in acute leukemia patients mostly having AML. Beside BMI, TST and MAD were seem to be useful parameters for the detection of malnutrition. We found the TST as the best measure of malnutrition. More detailed and comprehensive randomized trials were needed to assess the effects of malnutrition on the therapy and the prognosis of these patients.