Vitamin d bağlayan protein (vdbp) poliformizminin alzheimer hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Studying the association between vitamin d binding protein (vdbp) polimorphism and alzheimer?s disease
- Tez No: 194958
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Psikiyatri, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Psychiatry, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vitamin D Bağlayan Protein (VDBP) geninin, 11. ekzon bölgesindeki 416. ve 420. kodonlarındaki polimorfizmlerin çeşitli hastalıklara yatkınlıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, Alzheimer Hastalığı ile VDBP polimorfizmi arasında bir ilişkinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, çalışmamızda 106 geç başlangıçlı Alzheimer hastasının ve hastalarla yaş paralelliği gösteren ve herhangi bir nörodejeneratif hastalığı bulunmayan 98 kontrol bireyin DNA'ları izole edilip; VDBP geninin 11. ekzon bölgesindeki 416. ve 420. kodonların polimorfizmi, PZR yöntemi ve HaeIII ve StyI enzimleri kullanılarak Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile belirlendi. Hastaların yaklaşık % 2'si Gc1F/Gc1F, %18'i Gc1F/Gc1S, %10'u Gc1F/Gc2, %26'sı Gc1S/Gc1S, %35'i Gc1S/Gc2, %6'sı Gc2/Gc2 ve %2'si GcU/GcU genotipine sahipken, kontrol bireylerinde ise bu oranlar sırasıyla % 5, % 29, %4, %26, %30, %5 ve %2 olarak bulundu. Genotipleme sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak, VDBP 11. ekzon polimorfizmi ile Alzheimer Hastalığı arasında bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
It has been shown that polymorphisms at codons 416 and 420 of exon 11 of the Vitamin D Binding Protein (VDBP) is associated with tendency to some diseases. In this study, we aimed to study whether there is an association between VDBP polymorphism and Alzheimer?s disease. On this purpose, DNA?s of 106 patients with sporadic Alzheimer?s Disease and 98 control group who are age-related and free from any neurodegenerative diseases purified; the polymorphisms at codons 416 and 420 of exon 11 of the VDBP were determined by using PCR method and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods by using HaeIII and StyI digestion enzymes. Patients were found to be 2% for Gc1F/Gc1F, 18% for Gc1F/Gc1S, 10% for Gc1F/Gc2, 26% for Gc1S/Gc1S, 35%35 for Gc1S/Gc2, 6% for Gc2/Gc2 and 2% for GcU/GcU genotypes, whereas in control group these ratios were found to be 5%, 29%, 4%, 26%, 30%, 5% and 2% respectively. When the genotyping results compared statistically, there found to be no statistical significance between the patient and control groups. As a result, there is no association between VDBP exon 11 polymorphism and Alzheimer?s Disease