Fibromiyaljili hastalarda balneoterapinin etkinliği
The effectiveness of balneotherapy in the management of fibromyalgia
  1. Tez No: 194957
  2. Yazar: SEÇİL ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Fibromiyalji tedavisinde 2 hafta süreli günde 2 banyo uygulaması seklinde yapılan balneoterapinin etkinligini arastırmak. Method: 50 fibromiyaljili kadın hasta randomizasyonla balneoterapi (25) ve kontrol grubu (25) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Randomizasyon sonrası balneoterapi grubundaki 4 kisi, kontrol grubundan ise 1 kisi çesitli nedenlerle çalısma dısı kaldılar. Balneoterapi grubundaki hastalar (21) Tuzla kaplıcaları' nda konaklayarak 2 hafta boyunca günde 2 kez tam banyo aldılar. Kontrol grubundaki hastalar (24) ise medikal tedavilerine yasadıkları yerde devam ettiler. Degerlendirmeler uygulamaları bilmeyen kör bir arastırmacı tarafından tedavi öncesi, tedavi sonrası, 1. ay ve 3. ayda yapıldı. Degerlendirme parametreleri olarak agrı siddeti, fibromiyalji etki sorgulaması, Beck depresyon ölçegi, hassas nokta sayısı, hasta ve doktor global degerlendirmeleri kullanıldı. Bulgular: Tedavi sonunda balneoterapi grubu agrı siddeti, fibromiyalji etki sorgulaması, Beck depresyon ölçegi, hassas nokta sayısı, hasta ve doktor global degerlendirmelerinde kontrol grubuna istatistiksel olarak üstün bulunmustur. Bu üstünlük 1. ay Beck depresyon ölçegi, 3. ay doktor global degerlendirmesi hariç tüm parametrelerde 3. aya kadar devam etmistir. Sonuç: 2 hafta süreyle kaplıcada konaklayarak günde 2 kez balneoterapi uygulamasının fibromiyaljide etkili bir yöntem oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the effectiveness of balneotherapy that includes 2 thermal baths in a day for 2 weeks in the management of fibromyalgia. Method: Fifty women with fibromyalgia were randomly assigned to either balneothrapy (25) or control (25) group. After randomization 4 patients from balneotherapy group and 1 patient from control group left the study with different excuses. Balneotherapy group (21) had 2 thermal baths in a day for 2 weeks in Tuzla Spa Centre. Control group (24) contiuned to have their medical treatment in the living area. An investigator who was blinded for the intervation assessed all the patients before and after treatment, in the first and in the third month. Outcome measures were pain intensity, Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Inventory (BDI), number of thender points, and both patient?s and investigator?s global assessments. Results: Balneotherapy group was found to be statistically superior to control group at the end of intervation in terms of pain intensity, FIQ, Beck Depression Inventory, tender point count, patient?s and investigator?s global assessment. Except the 1st month Beck depression inventory and the 3 rd month doctor?s global assessment outcomes, superiority of the balneotherapy group lasts up to the end of 3 rd month assessment in all other parameters. Conclusion: It was concluded that balneotherapy consists of 2 thermal baths in a day staying in Spa Centre has beneficial effects in patients with fibromyalgia.