Kardiyovasküler hastalıklarda matriks metallo proteinazları (mmps) ve proinflamatuar sitokinlerin polimorfizmleri
Polymorphisms of matrix metalloproteinases (mmps) and proinflammatory cytokines in cardiovascular diseases
- Tez No: 194977
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİDE GÖKKUŞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aterosklerozun inflamatuar bir hastalık oldugu çesitli çalısamalarla ileri sürülmüstür. Çesitli pro ve antiinflamatuar sitokinler, aterosklerotik plak instabilitesinde rol oynayabilir ve ekstrasellüler matriks yapılanması, hücre proliferasyonu ve hücre ölümü gibi prosesleri düzenleyebilir. Çalısmamızda; pro- ve antiinflamatuar sitokinler ile ekstrasellüler matriks metalloproteinaz arasındaki dengenin kardiovasküler hastalık gelisimi ile iliskili olup olmadıgını, bu moleküllerin prognostik belirteçler olarak kullanılıp kullanılamayacagı, genlerindeki polimorfizmlerin hastalıga olan hassasiyeti yansıtıp yansıtmayacagını inceledik. Arastırmamızda; 102 akut koroner ve 102 kronik koroner sendromlu hasta ile 45 saglıklı kontrol içeren üç çalısma grubu olusturuldu. nterlökin (IL)-10, IL-15, matriks metalloproteinaz (MMP)-3 ve MMP-9 plazma düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. IL-10 1082A/G, IL-15 13687C/A, MMP-3 -11715A/6A ve MMP-9 -1562C/T polimorfizmlerine ait genotipler PCR yöntemiyle saptandı. Plazma IL-10, MMP-3 ve MMP-9 düzeyleri kontrol grubu ile karsılastırıldıgında, akut (p < 0.05) ve kronik grupta (p < 0.05) anlamlı sekilde artmıstır. IL-15 düzeyleri ise akut grupta anlamlı bir azalma gösterirken (p < 0.05), kronik grupta anlamlı bir artıs (p < 0.05) göstermistir.
Özet (Çeviri)
Several studies claim that atherosclerosis is an inflammatory disease. Since we investigated if the balance between pro- and anti-inflammatuar cytokines and if extracellular matrix metalloproteinase is associated with the development of cardiovascular disease. In our research, we formed three study groups; one including 102 patients with acute coronary syndrome, another including 102 patients with chronic coronary syndrome and the final with 45 healthy controls. IL-10, IL-15, MMP-3 and MMP-9 plasma levels were measured with ELISA method. Genotypes of IL-10 1082A/G, IL-15 13687 C/A, MMP-3 - 11715A/6A and MMP-9 -1562C/T polymorphism were identified using PCR Technique.