Kronik mekanik bel ağrılı hastaların rehabilitasyonunda Pilates'e dayalı egzersizlerin etkinliği
The efficacy of Pilates based exercises in the rehabilitation of patients with chronic low back pain
- Tez No: 194997
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Pilates'e dayalı met egzersizlerinin kronik mekanik bel agrılı hastaların tedavisindeki etkinligini, Dinamik Lomber Stabilizasyon egzersizleri (DLS) ve bel okulu kapsamında uygulanan egzersizler ile karsılastırarak arastırmak amacıyla 60 hasta, rastlantısal yöntemle 3 gruba ayrıldı. Her üç gruba da bel okulu egitimi verildi. Buna ek olarak 1. gruba Pilates'e dayalı met egzersizleri, 2. gruba DLS egzersizleri, 3. grup ise kontrol grubu olarak degerlendirildi ve bel okulu ile birlikte genel egzersizler ev programı olarak verildi. Pilates ve DLS grubuna 8 hafta, haftada üç gün, terapist gözetiminde egzersizler uygulandı. Hastalar agrı (Visuel Analog Skala), eklem hareket açıklıgı (gonyometrik ölçüm), mobilite (Schober testi), kas gücü (60°/sn ve 90°/sn açısal hızda izokinetik yöntem ve manuel kas testi), fonksiyonel durum (Fonksiyonel Degerlendirme ndeksi, Oswestry, Roland Morris ve Quebec Formaları), psikolojik durum (Beck Depresyon ve Korku Sakınım Davranısları Formları) ve yasam kalitesi (SF-36) yönünden degerlendirildi. Çalısmanın veri analizinde SPSS 13.0 istatistik programı kullanıldı. Grupların baslangıç degerleri ?ANOVA? ile; tedavi öncesi ve sonrası sonuçları ?Paired Samples t-test? ile; parametrelerde meydana gelen farklar da ?Mann Whitney U-test? ile karsılastırıldı. Çalısmadan elde edilen veriler, her üç grupta neredeyse tüm parametrelerde anlamlı gelismeler oldugunu göstermistir. Pilates grubundaki olgularda diger gruplardan farklı olarak, tüm yönlere gövde EHA'da istatistiksel olarak anlamlı gelisme görülmüstür (p£0,05). Pilatese dayalı met egzersizlerinin fonksiyonel durum skalaları üzerine diger gruplardan daha olumlu sonuçları oldugu görülmüstür. Tüm gruplarda, özellikle fiziksel saglıkla iliskili alanlarda, SF- 36 skorlarının iyilestigi görülmüstür (p£0,05). Bu çalısma sonuçlarına göre Pilatese dayalı met egzersizleri, dinamik lomber stabilizasyon egzersizleri ve bel okulu kapsamında uygulanan egzersizlerle karsılastırıldıgında, lomber mobiliteye ve psikolojik duruma olumlu etkiler saglayabilecek, kronik bel agrılı hastaların rehabilitatif tedavisinde etkili, alternatif bir yöntem olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to assess the efficacy of Pilates based mat exercises in comparison with dynamic lumbar stabilization exercises and the exercises scheduled in the contact of low back school, in the rehabilitation treatment of patients with chronic low back pain, sixty patients were randomly allocated to three groups. While all of the groups received the education component of low back school, the first group, the second and the third groups received Pilates based mat exercises, dynamic lumbar stabilization exercises, and the exercises component of low back school, respectively. Pain (using Visual Analog Scale), lumbar range of motion (using goniometric measurements), mobility (using modified Schober measurement), muscle strength (using both manual muscle test and also using isokinetic technique in the angular velocities of 60°/sec and 90°/sec), functional status (using The Functional Rating Index, Roland Morris Questionnaire, Oswestry Disability Index, Quebec Back Pain Disability Scale), psychological status (using Beck Depression Scale and Fear Avoidance Belief Questionnaire) and quality of life (using SF-36), were evaluated in every groups before and after intervention. Data analyses were performed using SPSS, version 13. One-way ANOVA was used to compare onset characteristics of the subjects in different groups. Before and after intervention values regarding the parameters used in the evaluation were compared using ?Paired samples t-test? in each group, and group comparisons regarding the differences in the parameters evaluated were made using ?Mann Whitney U-test?. The data obtained in this study revealled significant improvements in almost all the parameters measured in the three groups. Subjects in the Pilates group showed statistically significant improvement with respect to lumbar range of motion in all directions, while the other groups did not (p£0,05). Pilates based mat exercises seemed to have resulted in more favorable functional status scores than those in the other groups. SF-36 scores were found to have improved in all of the groups especially in physical health domains (p£0,05). In conclusion, based on the results of the study, Pilates based mat exercises seemed to be a valuable alternative for the rehabilitative treatment of patients with chronic low back pain, with additional favorable effects on lumbar mobility and psychological status of the patient when compared to dynamic lumbar stabilization exercises and the exercises component of low back pain.