Kronik bel ağrısının rehabilitasyonunda propriyoseptif egzersizlerin kas kuvveti ve fonksiyonel düzey üzerine olan etkisi
Effects of proprioceptive exercises on muscle strength and functional level in rehabilitation of chronic low back pain
  1. Tez No: 225591
  2. Yazar: GÜRSOY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrısı olan hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyonunda propriyoseptif egzersizlerin kas kuvveti, propriyosepsiyon ve fonksiyonel düzey üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi'nde, uzman doktor tarafından mekanik bel ağrısı teşhisi konulan 30 hasta ve 15 sağlıklı birey çalışmaya alınmıştır. Çalışmada hastalar, rastgele yöntemle stabilizasyon egzersiz grubu (Grup 1, n:15) ve stabilizasyon+ propriyosepsiyon egzersiz grubu (Grup 2, n:15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireyler, ağrı (Görsel Analog Skalası), postür analizi, lumbal bölge normal eklem hareketliliği ve esnekliği, lumbal bölge kaslarının izometrik kas kuvveti, aktif ve pasif eklem pozisyon hissi duyusu (Biodex Sysem Pro 3 İzokinetik Sistem), posterior pelvik tilt kuvveti ( Stabilizer Pressure Biofeedback Unit), fonksiyonel düzey (Oswestry) ve lumbosakral bölgenin X-Ray bulguları açısından değerlendirilmiştir. Bir gruba stabilizasyon egzersizleri, diğer gruba stabilizasyon egzersizlerine ek olarak propriyoseptif egzersizler uygulanmıştır. Her iki gruba da için egzersiz öncesi 10 seans ultrason ve nemli sıcaklık uygulaması yapılmıştır. Tedavi programı her iki grup için haftada 3 gün, 6 hafta süreyle uygulanmıştır. Stabilizasyon grubu ile stabilizasyon+propriyosepsiyon grubu tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of proprioceptive exercises on muscle strength, proprioception and functional level in physical therapy and rehabilitation of chronic low back pain. Thirty patients with low back pain and 15 healthy subjects were included in study performed at Hacettepe University, Faculty of Healthy Sciences, Department of Physical Therapy and Rehabilitation, Unit of Ortophedic Rehabilitation. Patients were randomly divided into two groups; Group 1 (n=15) was stabilization exercises group and Group 2 (n=15) proprioception exercises group which also include stabilization exercises. All the subjects participated to this study have been evaluated for pain intensity (visual analog scale), posture, range of motion, flexibility, izometric lumbar muscle strength, active and passive joint position sensation ( Biodex System Pro 3 Izokinetic System), posterior pelvic tilt strength (The Stabilizer Pressure Biofeedback Unit), functional level (Oswestry Functional Scale), and x-ray findings for lumbosacral area. Group 1 underwent stabilization exercises and group 2 underwent stabilization plus proprioceptive exercises. Both groups have treated using hotpacks and ultrasound for 10 session applying before exercises. Treatment program for the both groups was 3 days per week for 6 weeks. Stabilization and stabilization plus proprioception groups were assessed before and after the treatment.