Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda kişilik özelliklerinin girişimsel tedavi yanıtına etkisi
The effect of personality traits on the interventional treatment response in patients with chronic mechanical low back pain
  1. Tez No: 673875
  2. Yazar: CANAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ağrı polikliniğinimize başvuran kronik mekanik bel ağrılı hastaların kişilik özelliklerini tespit ederek girişimsel tedavi yanıtına bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Böylece günümüzde önem kazanan kişiye özel tedavi planı geliştirme sürecine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Kişiye özel tedaviler ile hasta memnuniyeti artmış, maliyet-etkinlik oranı düşmüş, tedaviden hızlı sonuç alınmış, hekim ve hasta gereksiz risk almamış ve komplikasyonlardan kaçınılmış olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, hastanemiz yerel etik kurulundan onay alındıktan sonra gönüllü onam belgeleri alınan, 18-65 yaş arası, kronik mekanik bel ağrısı nedeniyle girişimsel tedavi planı yapılan 67 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ağrı dışındaki kronik hastalıkları olmak üzere sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Hastaların kişilik özellikleri Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş Kısa Formu (EKA-GGK) kullanılarak belirlendi. Hastaların tedaviye yanıtlarını değerlendirmek için ağrı skorları ve yaşam kalitesi anketi kullanıldı. Ağrı skorları Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilerek ilk geliş, girişim sonrası 1. ay ve 3. ay kaydedildi. Hastaların yaşam kalitesi Kısa Form Sağlık Anketi (SF-36) ile ile değerlendirilerek ilk geliş, girişim sonrası 1. ay ve 3. ay kaydedildi. Kişilik özellikleri ile ağrı skorları ve yaşam kalitesi arasında bir korelasyon olup olmadığı incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 50,8±12,3 olarak saptandı. Hastaların %64,2'ü kadın %35,8'i erkek idi. Hastaların %58,2' sinin ağrı ile ilişkili hastalığının dışında kronik hastalığının olmadığı görüldü. Hastalar tanılarına göre gruplandığında hepsinde lomber disk hernisi (LDH) mevcuttu. Hastaların %70.1'ine dorsal root ganglion blokajı, %29.9'una epidural transforaminal steroid enjeksiyonu uygulandı. Hastaların girişim öncesi ve girişimden sonra 3. aydaki VAS değerleri (VAS 1-VAS 3) arasında da anlamlı azalma saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the personality characteristics of patients with chronic mechanical low back pain who applied to our pain clinic and to investigate whether it has an effect on interventional treatment response. Thus, it is aimed to contribute to the process of developing a personalized treatment plan, which has gained importance nowadays. With personalized treatments, patient satisfaction increases, the cost-effectiveness ratio decreases, the treatment results quickly, the physician and the patient do not take unnecessary risks, and complications will be avoided. Materials and Methods: Sixty-seven patients, aged 18-65 years, who underwent an interventional treatment plan for chronic mechanical low back pain, whose voluntary consent documents were obtained after approval from the local ethics committee of our hospital were included in the study. Sociodemographic characteristics of the patients, including age, gender, and chronic diseases other than pain, were recorded. The personality traits of the patients were determined using the Eysenck Personality Questionnaire Revised Short Form (EPQR-A). Pain scores and quality of life questionnaire were used to evaluate the patients' response to treatment. Pain scores were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS) and recorded at first admission, 1 month and 3 months after intervention. The quality of life of the patients was evaluated with the Short Form Health Questionnaire (SF-36) and recorded at the first admission, 1 month and 3 months after the intervention. It was examined whether there was a correlation between personality traits, pain scores and quality of life. Results: The mean age of the patients included in the study was 50.8±12.3 years. 64.2% of the patients were female and 35.8 % were male. It was observed that 58.2% of the patients did not have a chronic disease other than a pain-related disease. When the patients were grouped according to their diagnosis, all of them had lumbar disc herniation (LDH). Dorsal root ganglion blockade was applied to 70.1% of the patients and epidural transforaminal steroid injection was applied to 29.9% of the patients. There was also a significant decrease in the VAS values (VAS 1-VAS 3) before the intervention and at the 3rd month after the intervention (p0.05).