Hypericum calycinum L. bitkisi üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 20725
  2. Yazar: ODİL TUNA TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SOLMAZ DOĞANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
49 ÖZET Bu çalışmada Hypericum calycinum L. bitkisinin flavonoid bileşik lerinin izolasyonu ve teşhisi yapılmıştır. Bitkinin (yapraklar) etanol ekstresi poliklar sütundan fraksiyonlandırılmıştır. Fraksiyonların içerdiği maddeler ince tabaka kromatografisi ile UV ışık altında belirteç püskürtülmeden önce ve sonra incelenmiştir. İzole edilen bileşikler, Sephadex (LH-20) sütun kromatografisi yöntemi ile saflaştırılmıştır. Elde edilen flavonoidler renk reaksiyonlarına dayanılarak, UV spektrumları ve ince tabaka kromatografisinde standart örneklerle karşılaştırılarak teşhis edilmiştir. Hypericum calycinum L. den dört flavonoid elde edilmiş ve bu bileşiklerin luteolin, kersetin, kersetin 3-0-galaktozit ve rutin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This study concerns the isolation and identification of the flavonoid constituents of Hypericum calycinum L. The ethanolic extract of the plant (Leaves) was chromatographed on column containing Polyclar as adsorbent. The contents of the fractions were analyzed by thin layer chromatography under uv light with and without spray reagents. The isolated compounds were rechromatographed on Sephadex (LH-20) column for further purifications. The isolated flavonoids were identified on the basis of color tests, by the use of UV and by thin layer chromatographic comparison with authentic samples. Hypericum calycinum yielded four flavonoids. The structures of the flavonoid compounds were determined as luteolin, quercetin, quercetin 3-0-galactocide and rutin.