Sıçan frenik sinir-hemidiyagram preparatında topiramat ve fenitoin?in etkilerinin karşılaştırılması
Comparison topiramate and phenytoin effects with rat phrenic nerve- hemidiaphragm preparation
  1. Tez No: 195004
  2. Yazar: CEM İSMAİL KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE NURTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Topiramat yapısal olarak genis etkili antiepileptik ilaç olup, voltaj kapılı sodyum ve kalsiyum kanallarını bloke ederek, GABA'erjik baskılamayı arttırarak, AMPA ve kainat reseptörleri yolu ile eksitatör glutamatı engelleyerek, ve karbonik anhidraz izoformlarını baskılayarak etki ettigi bilinmektedir. Fenitoin klasik bir antiepileptik olup, nöron içine Na+ akımını engelleyerek depolarizasyonu, ayrıca Ca+2 akımını da önleyerek nöronun tekrar uyarılabilmesini engeller. Topiramatın sinir kas kavsagındaki rolü henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle çalısmamızda tobiramat ve feniton'in frenik sinir hemidiyafram preparatındaki kasılmalar üzerindeki etkilerini arastırmayı amaçladık. Frenik sinir hemidiyafram preparatı sıçanlardan izole edilerek hazırlandı. Çevirgeçe baglanan diyaframa 2 gramlık gerim uygulandı ve Krebs solüsyonu içine otuz dakika bekletildi. Frenik sinir 0,1 Hz ve 0,3 ms, hemidiyafram 0,1 Hz ve 3 ms kare dalga ile uyarıldı. Dolaylı, dogrudan ve tetanik uyarılara hemidiyaframın verdigi yanıtlar izometrik kas kasılmaları olarak güç degistirici analog çevirgeç (Grass FT03 ve May FDT10-A) aracılıgı ile poligrafa (GRASS 7400) aktarıldı. Fenitoin ve topiramat için belirlenen farklı konsantrasyonlar preparata uygulanarak kasılma yanıtlarına olan etkisi incelendi. Fenitoin'in etkisi için 350 ?M, topiramat için ise 250 ?M kullanıldı. Drogların etkisi, uygulama öncesi ve sonrasında, yanıtların yüzde degisimi olarak ifade edildi. Fenitoin ve topiramat, zamana baglı olarak dolaylı ve dogrudan elektriksel uyarı ile elde edilen kasılma yanıtlarının azalmasına neden oldu. Tetanik uyarıyı takiben ise, fenitoinin tetanik uyarıyı baskıladıgı, topiramatın ise arttırdıgı belirlenmistir. Topiramat'ın sinir kas kavsagındaki etkisini daha iyi açıklamak için daha genis çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Topiramate (TPM) is a structurally novel broad spectrum anticonvulsant known to have a negative modulatory effect on AMPA/kainate subtypes of glutamate receptors and some types of voltage-gated Na+ and Ca+2 channels, and a positive modulatory effect on some types of gamma-aminobutyric acid. Phenytoin is a classic anticonvulsant which has a negative modulatory effect on the some types of voltage-gated Na+ and Ca+2 channels. No evidence has been mentioned yet about the role of topiramate on mammalian neuromuscular junction. For this reason, in this study phrenic nervehemidiaphragm preparation has been used as mammalian neuromuscular junction model and we aimed to investigate the effect of topiramate and phenytoin on hemidiaphragm contractions. The phrenic nerve-hemidiaphragm preparations were isolated from rats and were mounted with a resting tension of 2 g for 30 minutes to reach equilibrium in Krebs solution. Phrenic nerves and hemidiaphragms were stimulated with rectangular pulse at 0.1 Hz 0.3 ms and 3 ms of duration, forming indirect, direct single and tetanic muscle contractions, respectively. The tension expressed as grams was recorded isometrically via a force displacement transducer (Grass FT03 and May FDT10-A) on a polygraph (GRASS 7400). The effects of topiramate and phenytoin have been investigated at 250 ?M and 350 ?M concentrations. The difference between the final and the baseline response of muscle twitches was expressed as percentage. Topiramate and phenytoin reduced contractions directly and indirectly dependant on time. Similar to these effects, the phenytoin has inhibitor but tobiramate excitator effect on contraction in tetanic potentiation. Further studies are required to clarify the mechanisms involved in topiramate action at neuromuscular junction.