Vardiyalı çalışmanın hemşirelerin fiziksel sağlığı üzerine etkisi
Shiftwork effects on physical health among nurses
  1. Tez No: 195005
  2. Yazar: FULYA AK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vardiyalı çalısma, insanın günlük ritmini bozarak pek çok saglık sorununa yol açmaktadır. Vardiyalı çalısmanın saglık üzerine pek çok olumsuz etkisinin oldugu bilinmesine karsın hemsirelikte gerekli bir çalısma biçimidir. Hemsirelerde özellikle; bel, sırt, bacak agrısı, varisler, infeksiyon hastalıkları, karaciger-böbrek ile ilgili sistemik hastalıklar, stres sorunları sıklıkla görülmektedir. Vardiyalı sistemde çalısan hemsirelerde diger mesleklere göre gastrointestinal ve kardiyovasküler sistem ile ilgili saglık sorunları fazla görülmektedir. Bu çalısma, vardiya ile çalısan hemsirelerde fiziksel saglık sorunlarından kardiyovasküler ve gastrointestinal sistem sorunları ile ilgili risk düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı arastırma olarak planlanmıstır. Örneklemi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalısan 400 hemsire olusturmustur. Veri toplama aracı olarak, Standard Shiftwork index de yer alan Your General Biografical nformation ve Physical Health Questionnaire kullanılmıstır. Veriler; yüzdelik, ortalama, pearson korelasyon, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Mc nemar testi ile degerlendirilmistir. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirligi yapılmıstır. Hemsirelerin %86,3'ü servis hemsiresi olarak çalısmaktadır. Ortalama çalısma yılları 10,9±7,9 olarak bulunmustur. Grubun yas ortalaması 31,9±7,5'dir. Hemsirelerin kardiovasküler risk puanları ortalama 14,6±3,7 (8-30); gastrointestinal risk puanları ortalama 17,7±3,2 (8-27) olarak bulunmustur. Varis (%55,3), bas agrısı (%54,3) ve kronik sırt agrısı (%46) oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Shiftwork causes many health problems by breaking people?s daily rhythm. Although it causes many health disorders, nursing also necessary. Shiftwork is applied at institutions where the work should continue all day. Backache, aches in the legs, varicose veins, enfectional diseases, systemic disorders related with liver and kidneys, stress are very often with nurses. Shiftwork nurses have more gastrointestinal and cardiovascular problems than other work groups. This study has been planned to determine the affecting factors and the risk levels of both physical health problems and gastrointestinal and cardiovascular problems on shiftwork nurses. The questionnaire are the 400 nurses working at Istanbul University Medical Faculty. Your General Biografical information and Physical Health Questionnaire at Shiftwork Index has been used to collect data. Data has been evaluated as percentages and average acoording to Pearson corelation, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Mc nemar test. Data collection means are tested on validity and reliability. Nurses work as % 86,3 service nurses. Average working period is calculated as 10,9±7,9 years. The average age of the group was 31,9±7,5. The average cardiovascular risk level was 14,6±3,7; while the gastrointestinal risk level was 17,7±3,2. Varicose veins (%55,3), headaches (%54,3) chronic backaches(%46).