Jinekoloji kliniğine başvuran hastalarda human papillomavirus infeksiyonlarının sıklığının araştırılması.
Frequency of human papillomavirus (hpv) infection among women attending to gynecology clinic
- Tez No: 195006
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AĞAÇFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalısmamızda stanbul Üniversitesi stanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Anabilim Dalı, Jinekoloji Bilim Dalına basvuran ve kolposkopi muayeneleri yapılan hastalarda Human papillomavirus infeksiyonlarının sıklıgı arastırılmıstır. Human papillomavirus infeksiyonları ve servikal kanser arasında güçlü bir bag bulunmaktadır. Günümüzde, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türünün servikal kanser olması dolayısıyla, servikal kanser ve prekürsör infeksiyonlarında, HPV DNA arastırılması bir zorunluluk haline gelmistir. Bu amaçla Kasım 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasında stanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Klinigine basvuran 103 anormal sitolojili ve 23 normal sitolojili olmak üzere toplam 126 hastadan servikal sürüntü alınmıs ve Human papillomavirus varlıgı açısından incelenmistir. Alınan örneklerden HPV DNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra izole edilen DNA, amplifiye edilmis ardından DNA çip yöntemi ile tipleri belirlenmistir. Yüzyirmialtı hastanın kırkdokuz (%38,9)'unda HPV DNA pozitifligi saptanmıs olup bu hastalardan ondördünde (%11,1) HPV tip 16, besinde (%3,96) HPV tip 18, altısında (%4,46) HPV tip 6, besinde (%3,96) HPV tip 66, ikiser hastada (%1,58) HPV tip 31, 51, 53, birer hastada (%0,79) HPV tip 58, 59, 61, 84 ve dokuz (%7,14) hastada birden fazla tiple olusan infeksiyon gözlemlenmistir. Birden fazla tiple olusan infeksiyonların durumuna bakıldıgında iki hastada (%1,59) HPV tip 16 ve HPV tip 18, birer hastada (%0,79) HPV tip 16 ve 66, HPV tip 61 ve 84, HPV tip 6 ve 59, HPV tip 11, 61 ve 70, HPV tip 6, 11, 18 ve 53. Çalısmamızda, semptomlu hastalar ve HPV pozitifligi arasında güçlü bir korelasyon bulunmustur (2 y =15,95, p < 0,001).
Özet (Çeviri)
In our research, we determine the frequency of the human papillomavirus in patients who applied to stanbul School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Section of Gynecology-Oncology for colposcopy. There is a strong correlation between HPV infection and cervical cancer. Recently the second most common cancer case in woman is cervical cancer. Therefore, in cervical cancer and in its precursor infections searching for HPV DNA is necessary. In between November 2006 and May 2007, we collected total 126 pap smears from patients of gynecology department. 103 cytologically abnormal pap smears and 23 cytologically normal pap smears were collected and all the samples were observed for Human papillomavirus. First DNA was extracted, amplified and then applied onto the DNA chip (microarray) to find out the types of Human papillomavirus. 49 patients out of 126 (38.9%) were determined to be HPV positive. Fourteen (11.1%) of these HPV DNA positive patients had HPV 16, five (3.96%) HPV 18, six (4.46%) HPV 6, five (3.96%) HPV 66, two (1.58%) patients each had HPV 31, 51, 53 and one (0.79 patients each HPV 58, 59, 61, 84. Nine (7.14%) patients were infected with multiple HPV types. In this multiple HPV infection case two (1.59%) patient had HPV 16 and HPV 18, while one (0.79%) had HPV 16 and HPV 66, one (0.79%) had HPV 61 and 84, one (0.79%) had HPV 6 and 59, one (0.79%) had HPV 11, 61 and 70, one (0.79%) had HPV 6, 11, 18 and 53. In our research, we determined strong correlation between positive results and clinical symptoms (2 y =15,95, p < 0,001).