Yüksek doz hızlı brakiterapi tedavisinde mesane ve rektum dozlarının deneysel olarak ölçülmesi ve bilgisayar hesaplarıyla karşılaştırılması
The measurement of bladder and rectum doses in gynecologic tumors treated with high-dose-rate brachytherapy in vivo and comparison with the computer calculations
- Tez No: 195016
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÖZBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalısmada amaç; jinekolojik tümörlerin yüksek doz hızlı brakiterapisinde mesane ve rektum dozlarını TLD ile in vivo olarak ölçmek ve ortogonal filmlerden hesapladıgımız degerlerle karsılastırarak planlama bilgisayarının doz hesaplarının ve aynı zamanda hesaplama yönteminin dogrulugunu kontrol etmektir. Bu çalısmada hastalar (24 hasta) Ir-192 mikrokaynaklı Gammamed 12i yüksek doz hızlı brakiterapi cihazıyla tedaviye alınmıstır. Tedaviye alınan hastaların her biri için, AP-LAT ortogonal filmler kullanılarak planlama bilgisayarıyla mesane ve rektum referans noktalarındaki dozlar hesaplanmıstır. Aynı referans noktalarda Kobalt-60 ile önceden kalibre edilmis TLD'ler kullanılarak in vivo dozimetri ile mesane ve rektum dozları ölçülmüstür. Mesane için ölçülen ve hesaplanan dozlar arasındaki fark % 0,71-18,58 aralıgında, ortalama % 7,06 bulunmustur. Rektum için ölçülen ve hesaplanan ortalama dozlar arasındaki fark % 1,28-12,59 aralıgında, ortalama % 6,16 bulunmustur. Elde edilen sonuçlar karsılastırıldıgında referans noktalarda ortogonal filmlerden hesaplanan dozlar ile TLD kullanılarak ölçülen dozlar literatürle uyumlu bulunmustur. Bu sonuçlara göre; planlama bilgisayarı, referans noktaların doz hesabında ve tedavi doz hesabında dogrulukla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the current study, we aimed both to measure the bladder and rectum doses with TLD in vivo; and to correct the dose measurement of planning computer and also measurement method comparing this values with the calculated values from the orthogonal films. In this study, the patients (24 patients) were treated with the iridium- 192 high-dose-rate brachytherapy device (Gammamed 12i). For all patients, the doses on the bladder and rectum reference points were calculated with planning computer, using AP-LAT orthogonal films. Bladder and rectum doses were measured with the same reference points, using the previously calibrated TLD?s with Cobalt-60, in vivo.The differences between the measured and calculated doses for bladder (mean: 7.06 %) and rectum (mean: 6.16 %) were 0.71 %- 18.58 % and 1.28 %- 12.59 %, respectively. The comparison of calculated doses from orthogonal films with in-vivo readings using TLD were compatible with the literature. As a result, the planning computer can be used for the calculations of reference point?s dose and treatment?s dose with accuracy.