Yüksek doz hızlı (HDR) brakiterapi uygulamalarının kalite kontrolünde gafkromik film kullanımının araştırılması
The usage of gafchromic films in the quality assurance of high dose rate brachytherapy
  1. Tez No: 195014
  2. Yazar: SONGÜL ÇAVDAR KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL KEMİKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Radyasyon tedavisinde istenen tedavi dozunun, tedavi volümüne kabul edilebilir limitler içerisinde verilmesi önemlidir. Bu amaçla kalite güvenceliği ve kalite kontrol programlarının olusturularak uygulanması gerekir. Brakiterapide doz dağılımının deneysel olarak elde edilmesi kaynak yakınında yüksek doz gradyenti ve sıcak noktaların bulunması nedeniyle zordur. Konvansiyonel ölçü araçları boyutları nedeniyle kaynağa yakın mesafelerde ölçüm yapmak için uygun değildir. Bu olumsuzluklar dikkate alınarak gelistirilmis polimer tabanlı bir film olan gafkromik film, radyoaktif kaynak yakınındaki doz dağılımı ölçümü ve yüksek doz hızlı (HDR) brakiterapi uygulamalarının kalite temini için yeni bir gelismedir. Bu çalısmada, Gammamed 12-i HDR brakiterapi cihazında bulunan Ir-192 kaynağıyla ABACUS yazılımının olusturduğu izodoz dağılımlarının kalite kontrolü için iki farklı gafkromik film olan EBT ve MD 55-2'den yararlanılmıstır. Silindirik aplikatör ve brons kateterine paralel ve transvers eksende yerlestirilen filmler Vidar ve Umax tarayıcıda taranarak dozimetrik olarak değerlendirilmis ve tedavi planlama sistemiyle karsılastırılmıstır. Ölçülen ve hesaplanan dozlar arasındaki fark silindirik aplikatör için 0,5 cm mesafedeki düzlemde her iki eksende de %1, 1 cm mesafedeki düzlemde ise %5 ten azdır. Transvers düzlemde ise hesaplanan ve ölçülen dozun her iki aplikatör için de ±%10 içerisinde olduğu, transvers eksende kesilen film yakınında ve düsük doz bölgelerinde doz farkının arttığı görülmüstür. Sonuç olarak gafkromik film kullanarak brakiterapi tedavi planlamasındaki doz dağılımlarının doğrulanması yönünden bir kalite kontrol yöntemi olusturulması hedeflenmis ve gafkromik filmin HDR brakiterapide kalite kontrol amaçlı kullanımının uygun olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In radiotherapy it is very important to give the prescribed dose to the target volume in the certain limits. For this purpose, it is necessary to implement and apply a quality assurance program. When the brachytherapy dose distributions are experimentally drawn, hot spots and high dose gradients makes it difficult to obtain. Conventional measurement tools make it difficult to measure in the vicinity of the source. Taking in account these negative points, the development of polymer based gafchromic film is an improvement for the measurement of dose distribution near the source and quality assurance of high dose rate (HDR) brachytherapy applications. In this study, two different types of gafchromic EBT and MD 55- 2 films are used to get the isodose distributions created by the ABACUS software of the Gammamed 12-i brachytherapy equipment with Ir-192 source. The films are placed on parallel and transverse axis on the cylindrical applicator and bronchial catheter and scanned by Vidar and Umax film scanners and evaluated dosimetrically and compared to data gathered from the treatment planning system. The difference between the measured and calculated dose for cylindrical applicator was 1% at 0.5 cm distance, and less than 5% at 1 cm distance at both axis. Measured and calculated dose for both applicators were within ±10% whereas the dose differences were increased in the vicinity of the cutting film and at increased off-axis distances on the transverse axis. As a result, our purpose is to use the gafchomic films to implement a quality assurance program and to show the reliability of the dose distribution of the treatment planning system. This study shows that gafchromic films can be used for quality assurance purposes in HDR brachytherapy.