Çeşitli kanal boyu ölçme yöntemlerinin endodontik tedaviler üzerindeki başarısının irdelenmesi
An evaluation of some methods of root canal length measurement on the success of endodontic treatments.
  1. Tez No: 195015
  2. Yazar: SEÇİL BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF ERİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu in vitro çalısmanın amacı, üç modern elektronik kök kanal uzunlugu ölçücü cihazın aynı diste major apikal forameni belirlemedeki güvenilirligini karsılastırmaktır.Arastırmada kök olusumu tamamlanmıs 40 tek köklü çekilmis insan disi kullanılmıstır.Giris kavitesi hazırlandıktan sonra her bir disin uzunlugu 15 numaralı bir K-file kullanılarak ×30 büyütmeli bir stereomikroskop altında egenin ucu apikal foramenden görünene kadar ilerletilerek ölçülmüstür.Ölçümler üç kere tekrarlanmıs ve ortalamalar her bir dis için gerçek uzunluk olarak kaydedilmistir.(GU).Sonra disler bir in vitro modele aktarılarak Propex,Raypex 4 ve Raypex 5 ile elektronik ölçümler yapılmıstır.Bu ölçümler de üç kere tekrarlanmıs ve ortalamalar PU,R4 ve R5 uzunlugu olarak kaydedilmistir.Her bir elektronik kök kanal uzunlugu ölçücü cihaz ile ölçülen uzunluklar, birbirleri ile ve gerçek uzunluklar ile karsılastırılmıstır.Sonuçların analizleri, cihazların major apikal forameni belirlemedeki güvenilirliklerini, ±0,5 mm tolerans içinde degerlendirildiginde Propex için % 95, Raypex 4 için % 95 ve Raypex 5 için % 95 olarak göstermektedir.PU, R4 ve R5 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken, (p> 0,05); GU ve R5 arasındaki fark anlamlı bulunmus ve R5'in major apikal foramenden anlamlı olarak kısa ölçümler verdigi saptanmıstır. Bu çalısmanın sonuçları, Propex, Raypex 4 ve Raypex 5 `in major apikal foramen tespitinde dogru ve güvenilir cihazlar oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to compare the accuracy of three modern electronic apex locators in locating the major apical foramen. Forty extracted single-rooted human teeth with mature apices were used.After access preparation, the root canal length of each tooth was measured placing a #15 K-file until the tip was visible at the apical foramen under a ×30 stereomicroscope.The measurements were repeated three times and the mean values were computed and recorded as the actual length (AL).Electronic measurements were made with Propex, Raypex 4 and Raypex 5.The measurements were repeated three times and the mean values were recorded as PL,R4 and R5 lengths.The results obtained with each electronic apex locator compared with the corresponding actual length and each other..The analysis of the results showed the reliability in detecting the major apical foramen to 95 % for the Propex, 95 % for the Raypex 4 and 95 % for the Raypex 5, taking the tolerance of ±0.5 mm into account.Although there was no significantly difference between PL,R4 and R5; when the electronic measurements were compared with the actual lengths, Raypex 5 had significantly shorter readings from the major apical foramen.The results of this study indicate that Propex, Raypex 4 and Raypex 5 are useful and accurate devices for the major apical foramen location.