Atlarda genel vücut yapısının morfometrik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the body conformation morphometry in horses
  1. Tez No: 195020
  2. Yazar: İSMAİL GÖKÇE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Arap ve İngiliz atlarının vücut yapılarının morfometrik yöntemle ortaya konulması; bu ırklar arasındaki konformasyon farklılıklarının detaylı olarak saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla 50 adet Arap ve 50 adet İngiliz atının standart duruşta toplam 100 adet fotoğrafı çekilmiştir. Çekilen fotoğraflar bilgisayar ortamında ölçeklendirilmiş ve atların vücut yapılarına ait açı ve uzunluk ölçümleri alınmıştır. Alınan ölçümler kullanılarak aynı ırk içerisinde dişi ve erkekler arasındaki farklılıklar ile bu Arap ve İngiliz ırkı arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Arap ve İngiliz atlarının vücut yapıları arasında; bazı uzunluk ölçümleri, baş bölgesi açıları, ön bilek açıları ve arka bacak ile ilgili açısal değerlerde istatistiksel açıdan önemli farklılıklar saptanmıştır. Bu çalışmayla elde edilen sonuçların seleksiyon süresince uygun vücut yapısı gösteren atların seçiminde faydalı olacağı ve bunun yanında, Arap ve İngiliz at ırklarının safkanlarının belirlenmesinde bilirkişilere yardımı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to describe the body conformations of the Arabian and Thoroughbred horses with morphometric method, and to determine conformational differences between these breeds in details. To do these, a total of 100 photos were taken from 50 Arabian and 50 Thoroughbred horses in standard positions. These photos were calibrated on computer and angle and length values were measured. Gathered data were used to investigate the sex-dependent differences within the same breed and differences between Arabian and Thoroughbred horses. Statistical differences between body conformations of the Arabian and Thoroughbred horses related to pastern angle, all head angles, almost all angles in hind limb and some length measures were found. In conclusion, these findings could be helpful in selection of horses with appropriate body conformations. In addition, these findings could also be helpful for experts who have to determine whether any given Arabian and Thoroughbred horse is purebred or not.