Gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykiss) sık görülen patojen mikroorganizmaların tespiti ve antibiyotik duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi
Detection of frequently seen pathogen microorganizms and determination of antibiotic susceptibility in rainbow trouts (oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 195021
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAVİT KUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalısma gökkusagı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) önemli ekonomik kayıplara sebep olan bazı önemli bakteriyel hastalık ve etkenlerinin tespit edilmesi, sagaltımda gereksiz ilaç kullanımına baglı kalıntı sorunlarının ve tedavi maliyetinin en aza indirilebilmesi için etkenlerin çesitli antibakteriyellere karsı duyarlılık derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Bu amaçla çalısmada, alabalıklarda önemli bakteriyel hastalık etkenlerinin izolasyon, identifikasyon ve etkili antibakteriyel sagaltım seçeneklerinin belirlenmesi için aylık dönemler içinde 8'er adet olmak üzere 12 ay boyunca toplam 96 adet gökkusagı alabalık örneklerinin iç organları (karaciger, dalak, böbrek) ve solungaçlarından uygun besiyerlerine steril kosullarda ekimler yapılarak etkenlerin 22 ve 37 C'lik sıcaklıklarda inkübasyonu sonucunda izolasyonları gerçeklestirilmistir.identifikasyon amacıyla bakterilerin morfolojik ve biyokimyasal testlerini takiben balıklarda önemli bakteriyel enfeksiyonlara neden olan Aeromonas salmonicida, Lactococcus garvieae, Vibrio anguillarum ve Yersinia ruckeri izole edilmistir. Toplam 96 adet gökkusagı alabalık örneklerinden 37 adet (% 38,5) izolat elde edilmistir. Bu izolatların 6'sı (% 16,22) Aeromonas salmonicida, 13'ü (% 35,13) Lactococcus garvieae, 7'si (% 18,92) Vibrio anguillarum ve 11'i (% 29,73) Yersinia ruckeri'dir. zolatların çesitli antibakteriyellere karsı duyarlılıklarında Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılmıstır. Yapılan antibiyogram testlerine göre Aeromonas salmonicida'nın enrofloksasin, florfenikol, fusidik asit, gentamisin, kloramfenikol, nalidiksik asit, novobiosin, oksitetrasiklin, siprofloksasin ve sulfametaksazol - trimetoprim'e duyarlı, eritromisin ve neomisin'e orta derecede duyarlı, Lactococcus garvieae'nın amoksisilin, basitrasin, eritromisin, florfenikol, kloramfenikol, novobiosin ve oksitetrasiklin'e duyarlı, enrofloksasin, sefoksitin ve siprofloksasin'e orta derecede duyarlı, Vibrio anguillarum'un enrofloksasin, florfenikol, gentamisin, kloramfenikol, nalidiksik asit, novobiosin, oksitetrasiklin, siprofloksasin, sulfametaksazol-trimetoprim'e duyarlı, eritromisin ve neomisin'e orta derecede duyarlı, Yersinia ruckeri'nin de enrofloksasin, florfenikol, gentamisin, nalidiksik asit ve siprofloksasin'e duyarlı iken bu etkenlerin diger antibakteriyellere dirençli oldukları tespit edilmistir. Sonuç olarak bu hastalık etkenlerinin tümünün enrofloksasin, florfenikol ve siprofloksasine duyarlı oldukları tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to detect some significant bacterial agents that causes important economic loses in cultured rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farms and to determine their antibiotic susceptibility for reduction of the treatment costs and remainder problem related to unnecessary drug usage. Totally 96 rainbow trout comprised 8 fish per mount during 12 mounts from were used in the study for detection of the important bacterial diseases, for isolation the agents and for determination of effective antibiotic treatment alternatives. Samples were taken from spleen, liver, kidney and gill and were streaked onto convenient agar plates at sterile condition. Agents incubated at 22 and 37 C to make isolation at least. Following morphological and biochemical tests for identification of bacteria, Aeromonas salmonicida, Lactococcus garvieae, Vibrio anguillarum and Yersinia ruckeri, which cause important bacterial infections in fish, were isolated. From total 96 rainbow trout samples, 37 (% 38,5) isolates were obtained. 6 (% 16,22) Aeromonas salmonicida, 13 (% 35,13) Lactococcus garvieae, 7 (%18.92) Vibrio anguillarum and 11 (% 29,73) Yersinia ruckeri of total isolates were found. Kirby-Bauer disc diffusion method was used for determination of antibacterial susceptibility. According to antibiotic susceptibility tests, Aeromonas salmonicida was susceptible to enrofloxacin, florfenicol, fusidic acid, gentamicin, chloramphenicol, nalidixic acid, novobiocin, oxytetracycline, ciprofloxacin and sulphamethoksazoletrimethoprim, but intermediate to erythromycin and neomycin Lactococcus garvieae was susceptible to amoxicillin, bacitracin, erythromycin, florfenicol, chloramphenicol, novobiocin and oxytetracycline but intermediate to enrofloxacin, cefoxitin and ciprofloxacin, Vibrio anguillarum was susceptible to enrofloxacin, florfenicol, gentamicin, chloramphenicol, nalidixic acid, novobiocin, oxytetracycline, ciprofloxacin, sulphamethoksazole-trimethoprim, but intermediate to erythromycin and neomycin Yersinia ruckeri was susceptible to enrofloxacin, gentamicin, nalidixic acid and ciprofloxacin but all of these bacteria were resistant to other antimicrobials. In conclusion, it was determined that all of these pathogen agents isolated were susceptible to enrofloxacin, florfenicol and ciprofloxacin.