Gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss) izole edilen hareketli Aeromonas türlerinde bulunan virulans genlerin tespiti üzerine bir çalışma
Detection of virulence genes cause by motile Aeromonas spp. in Rainbow trout
  1. Tez No: 316188
  2. Yazar: EVRİM BEYHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İ. TÜLAY ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Genetics, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, iç su balıkları yetiştiriciliğinin en yoğun yapıldığıbölgelerden biri olan Muğla'nın Fethiye bölgesindeki gökkuşağı alabalıkçiftliklerinde en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan Hareketli AeromonasSeptiseminin etkeni olan Aeromonas hydrophila, A. veronii, A. caviae ve A.sobria türlerinin gen bölgelerine bakılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu(PCR) yöntemi ile tespiti amaçlanmıştır.Alabalık çiftliklerinden hastalık belirtisi gösteren balık örneklerihastalık olduğunda, steril ortamlarda ve soğuk zincir koşullarına uyularaklaboratuara getirilmiştir. Balıkların farklı dokularından örnek alınmış vebesiyerlerine ekilmiştir. Hem ekilen hem de direk alınan örneklerdenhastalıkla alakalı genlerin tespiti için bakteriyel DNA izolasyonu yapılmıştır.Bakterilerin belirlenmesi için seçilen gen bölgeleri A. hydrophila için Aero veOmpTS, A. veronii için tet, A.sobria için AH ve A. caviae için F3-B3 genbölgeleridir. Bu bölgeleri belirlemek için uygun PCR protokolleri seçilmiş veher bir örnek için uygulanmıştır. PCR uygulaması sonucuda örneklerelektroforezde yürütülmüş ve incelenmiştir.Bu çalışmanın sonucu olarak hastalık belirtisi gösteren balıklarınkaraciğer ve böbreklerinden izole edilen A. hydrophila, A.caviae, A. veronii, veA. sobria bakterileri ile referans bakterilerin PCR yöntemi ile çoğaltılmasısonucu elde edilen görüntüler eşleşmiştir. Klinik bulgularla desteklenen PCRbulgusu bize Hareketli Aeromonas Septisemi' yi doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied bacterial fish disease as MotileAeromonas Septicemia caused by A. hydrophila, A. veronii, A. caviae and A.sobria in Rainbow trout at Mugla (Fethiye) region.Fish samples have been collected and carried out in cold and sterileconditions from rainbow trout farm as the fish showes symptones ofdiseases. The bacterial samples have been collected from different tisues andincubated in steril medium. DNA isolates was made from those samples todetect pathogen gene related to Motile Aeromonas Septicemia. We haveselected Aero gene and OmpTS gene from A. hydrophila, tet gene from A.veronii, F3-B3 gene from A. caviae and AH gene from A. sobria to detectbacteria. PCR was optimised and samples were electrophoresed.As a result of this study, A. hydrophila, A. veronii, A. caviae and A.sobria has seen as positive PCR results in liver and kidney tissue.