Tibia plato kırıkları
Tibia plateau fracture
  1. Tez No: 195028
  2. Yazar: MUSTAFA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KAPUKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tibia plato kırıklarının tedavisi, özellikle Schatzger Tip-V ve Tip-VI'da halen tartışmalıdır. Bazı yazarlar bu tip kırıklarda açık redüksiyon internal fiksasyon tekniği savunurken, bazı yazarlar bu teknikte özellikle ciddi yara problemlerinin çok yüksek oranda görüldüğünü iddia edip, bu kırıkların eksternal fiksatörle tedavisinin daha yararlı olacağını bildirmekteler. Kliniğimizde Tip-V, Tip-VI ve ekpulsiv plato kırığa sahip 43 diz, ilizarov eksternal fiksatörle tedavi edildi. Operasyonda açık kırığa sahip hastalarda öncelikle debritman ve bol serum fizyolojikle irrigasyondan sonra kırıklar redükte edildi. Gerekli görülen fragmanlara kanüllü vidayla minimal osteosentez uyuglandıktan sonra, sirküler eksternal fiksatör takılarak operasyona son verildi. Otuzu erkek 12'si kadın olan hastaların yaş ortalaması, 39 idi. Kırıkların 12'si ateşli silah yaralanması, 15'i trafik kazası, 10'yüksekten düşme, 6'sı ise, iş kazası sonucu meydana gelmişti. Yirmialtısı açık 17'si kapalı kırıktı. Kırıklar Schatzger sınıflamasına göre, 15'i Tip-V, 22'si Tip-VI ve beşi ise ekspulsiv tipinde olup sınıflandırılamadı. Olguların 22'sinde eklem içi yumuşak doku patolojileri tespit edilirken, 17'sinde ek kırıklar mevcuttu. Hastalar ortalama36 ay takip edildiler.Ortalama kırık kaynama süreleri, açık kırıklarda, 22.8, kapalı kırıklarda ise 19 hafta idi. Bir hastada intraoperatif popliteal ven, bir hastada ise peroneal sinir yaralanması meydana geldi. Yirmidört tel dibi enfeksiyonu, 4 hastada osteomyelit, 2 hastada septik artrit oluştu. Ondukuz hasta nonanatomik redüksiyona sahipti. Yapılan son fizik muayenede 6 hastada fiske fleksiyon kontraktürü ve beş hastada ise redüksiyon kaybı oluştu. Hastaların diz muayene sonuçları ise, 13 dizde mükemmel, 15 dizde iyi, 4 hastada orta ve 11 dizde ise kötü sonuç elde edildi. Nonanatomik redüksiyona sahip hastaların hiç birinde mükemmel sonuç yoktu. Sadece 8 hastada iyi sonuç vardı. Çekilen son düz grafilerde ise, 10 dizde grade-0, 18 dizde grade-I, 8 dizde grade-II, 7 dizde ise grade-III osteoartritik değişikler mevcuttu. Sonuç olarak, eksternal fiksatörle yapılan plato kırıklarının tedavisi, yara problemleri yönünden önemli avantajları sahip. Özellikle internal fiksasyon tekniği ile karşılaştırıldığında özellikle septik artrit veya osteomyelit gibi ciddi enfeksiyonların oranı bu teknikte oldukça düşüktür. Ancak bu tekniğin en önemli dezavantajı ise eklem yüzünün anatomik redüksiyon oranlarının düşük olması ve takiplerde ise redüksiyon kaybı oranlarının oldukça yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The treatment of tibia plateau fractures is stil controversial especially in Schatzger Type-V and Type-VI.while some authors are advocating the open reduction internal fixation technique,the others have reported good functional results by using external fixator treatment,claiming that high rate of serious wound problems associated with this technique. In our study, 43 knees having TypeV, TypeVI and expulsive plateau fracture were treated using by Ilizarov external fixator. In open fractures radical debridement and irrigation were applied during the operation. Reduction of the fractures was attempted through an open traumatic wound.To the required fragments ,minimal osteosynthesis with cannulated screw was applied and then the operatıon finished with applying circular external fixator. There were 30 men and 12 women with a mean age of 39 years. Twelve fractures were gunshot,15 were traffic accident,10 were by falls from height and 6 were because of work accident. 26 fractures were open and 17 were closed. According to Schatzger,15 fractures were Type-V,22 were Type-VI and 5 were unclassified because these were expulsive fractures. Ligament and tendon injury were present in 22 of our patients,additional fractures were in 17 patients. The patients were followed for an average of 36 months(range 24 to 54). The average time to union of the fractures were 22.8 weeks in open fractures, and 19 weeks in closed fractures. Popliteal vein injury occured in one patient, peroneal nerve injury occured in an other patient intraoperatively.24 wire pin-site infections, in 4 patients osteomiyelitis, in 2 patients septic arthritis occured. 19 patients had nonanatomic reduction. At time of final follow up 6 patients had a fixed flexion contracture and 5 patients had loss of reduction. According to Knee Society Clinical Rating Score;13 knees were excellent,15 as good,4 as fair and 11 as poor. None of the patients having nonanatomic reduction had excellent score. Only 8 patients had good results. At time of final follow-up post-traumatic osteoarthrosis was grade-0 for ten knees, grade-1 eighteen, grade-2 eight,and grade-3 seven. 57 In summary, we found the circular external fixation to be successful fort the superficial and deep infection of open and closed extensive comminuted fractures of tibia plateau,but in this technique,loss of reduction and lower rate of anatomic reduction stil are the most important concern.