10 - 12 yaş obez çocuklarda 12 haftalık düzenli egzersizin vücut kompozisyonu ve kan lipid düzeyleri üzerine etkisi
The effect of 12 weekly regular exercise to body composition and blood lipid levels on the 10-12 aged obese children
  1. Tez No: 195027
  2. Yazar: CENGİZ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Obezite hipertansiyon, diabet vs. Önemli klinik tablolara sebep olmaktadır. Bu çalışmada, egzersizin obez çocuklarda kan lipid düzeyi ve vücut kompozisyonuna etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya; beden kitle indeksleri 30 kg/m2 ve üzeri olan yaşları 10-12 arasında değişen 40 erkek obez çocuk alındı ve prospektif olarak iki eşit gruba ayrıldı. Grup 1 deki 20 obez çocuğa çalışma yükleri karvonen protokolüne göre belirlenerek, 12 haftalık aerobik egzersiz programı uygulandı. Grup 2 yi oluşturan kontrol grubu deneklerden 8:30 da bir kez, egzersiz programı uygulanan deneklerden ise; egzersiz öncesi ve 12 hafta sonunda toplam 2 kez kan örnekleri ve vücut kompozisyon değerleri alındı. Kan lipid düzeylerinin ölçüm değerlerinin alınmasında ROCHE Modüler system (Japan) Otoanalizörü ve ROCHE marka Kit kullanılarak Enzimatik Kolorimetrik yöntem ile belirlendi. Deri altı yağ ölçüm değerleri skinfold kaliper, çevre ölçüm değerlerinin alınmasında Gullick şeridi, çap ölçüm değerlerinin alınmasında ise antropometrik set kullanılmıştır. Yaptığımız çalışmada, egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası alınan ölçüm değerlerinde, çevre ölçüm değerleri ve çap ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı azalmalar gözlendi. Deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinde ise göğüs, subscapula, baldir, karin, suprailiac ve bacak deri kıvrım kalınlığı ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar tespit edildi. Triceps ve Biceps deri kıvrım kalınlığı ölçüm değerlerinde ise istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışmamızda egzersiz sonrası toplam kolestrol, trigliserid, LDL ve VLDL değerlerinde azalma, HDL değerinde ise artış meydana gelmiştir. Sonuç olarak; düzenli olarak devam ettirilen uzun süreli egzersizlerin obez çocuklarda, vücut ağırlığı ve kan lipid düzeylerini düşürdüğü, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam üzerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Obesity, hypertension, diabetes etc to be the occasion of important clinic tables. The aim of this study is to evaluate the effect of exercise to blood lipid levels and body composition on the obesity children. 40 male children whose body mass indexes are 30 kg/m2 and over, ages are around 10?12 were taken and they were divided into two groups prospectively. 12 weeked aerobic exercise programme was applied to twenty children in Group 1 according to carvonen protocol. Blood samples and body composition values were taken from children in Group 2 once at 8:30 and from children before exercises and after 12 weeks, totally twice. ROCHE modular system (Japan) Auto analiser and ROCHE Kit are used in order to take the blood lipid level measurement values with Ensymatich Coloimetric method. Skinfold caliper is used for fat measurement values under skin, Gulluck strip is used for envoirenment measurement values, antropometric set is used for diameter measurement values. İn this study, evaluated pre-exercise and post exercise measures, was found between body surroundings and size measures as statistics significant decreases. Besides, among chest, subscapula, suprailiac, shank, abdomen and leg decreases in skin bend thickness measures was significant. Between triceps and biceps skin thickness measures as statistics significant a difference not found. In our words, there is a decrase the value of total cholesterol, trigliserid, LDL and VLDL there is a increase the value of HLD after the exercise. As a result we can said that the exercise that is regularly done is decreased the value of body weight and blood lipid and these is a positive effect on a healthy life and protecting against the illnesses life and protecting against the illnesses.