Fetal inflamasyonun tanımlandığı prematüre yenidoğanlarda prognoz ile mannoz bağlayan lektin ilişkisi
The relationship between outcome and mannose binding lectin in infants with fetal inflammation
  1. Tez No: 195046
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NESLİHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ntrauterin enfeksiyon/inflamasyon sıklıkla preterm eylem ve dogumla iliskidir. Umbilikal kordda proinflamatuar sitokinlerin artısı enfeksiyonlara inflamatuar yanıtın iyi bir göstergesidir. Bu çalısmanın amacı sitokinler ile dogustan immun sistemde rolü olan mannoz baglayıcı lektin (MBL) arasındaki iliskinin degerlendirilmesi ve bu faktörlerin preterm bebeklerde neonatal morbidite üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Anabilim Dalı yenidogan yogun bakım ünitesinde Subat-Haziran 2007 tarihlerinde bir grup prematür bebek degerlendirmeye alınmıstır. Çalısma grubu 34 gebelik haftasında rastgele seçilmis 44 bebekten olusmustur. Olguların tümünde literatürde fetal inflamatuar yanıtın göstergesi olarak kabul edilen degerlerin üzerinde IL-6 ve TNF-alfa degerleri elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
Intrauterin infection/inflammation is frequently associated with preterm labour/delivery. Elevated levels of umbilical cord proinflammatory cytokins are good indicators of fetal inflammatory response to infections. The aim of this study is to assess the interaction between cytokins and mannose binding lectin (MBL) which has a role in innate immune system and to evaluate the effect of these factors to the neonatal morbidity of the preterms. For this purpose a group of preterm infants hospitalized in NICU of the Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Pediatrics were evaluated from February to June 2007. The study group consisted of 44 randomized selected preterm infants with 34 weeks gestational age. In all the cases umbilical cord IL-6 and TNF-alfa levels were found above the values defined in the literature as fetal inflammatory response syndrome. IL-6 level was significantly higher in the cases with RDS (p0.05) in NEC when compared with other cases.