Broyler yetiştiriciliğinde yakalama alıştırmalarının ve çeşitli taşıma şekillerinin kesim öncesi stres oluşumu üzerine etkileri
The effects of regular handling and different handling types during transportation on pre-slaughter stress in broiler production
  1. Tez No: 195047
  2. Yazar: TAYFUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KENAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı broylerlerde yetiştirme döneminde uygulanan yakalama alıştırmaları ve kesim öncesi dönemde uygulanan değişik taşıma şekillerinin stres üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışma Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Kanatlı Araştırma ve Uygulama Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla özel bir kuluçkahaneden sağlanan bir günlük yaştaki 160 adet Ross-308 broyler civcivi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, yakalama alıştırması yapılan broylerlerde kan kortikosteron düzeyi 2,74 ng/ml, yakalama alıştırması uygulanmayan grupta ise 2,96 ng/ml olarak bulunmuştur. Yetiştirme döneminde düzenli olarak uygulanan yakalama alıştırmalarının stres oluşumunu bir miktar düşürdüğü, ancak bunun istatistiksel olarak önemli olmadığı tespit edilmiştir. Yakalama alıştırması uygulanan grupta kan kortikosteron düzeyi bakımından cinsiyetler arası fark istatistiksel olarak önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of regular handling applications during rearing period and different handling types during transportation on stress in broiler production. This study was carried out in The Poultry Research Unit of Faculty of Veterinary Medicine, University of Adnan Menderes. For that purpose, 160 one day old broiler chicks (Ross-308) that provided from a private hatchery were used. The results of the study revealed that blood corticosterone concentrations in broilers in regular handling and nonhandling groups were found as 2,74 ng/ml and 2,96 ng/ml, respectively. It was determined that regular handling applications during rearing period had decreased the level of stress in broilers but this did not reach statistically significance. Additionally, there were any differences between male and female birds both in handling and transportation treatments in broilers.