İstanbul Fatih ilçesinde bazı hava kirliliği parametrelerinin tesbiti ve irdelenmesi
  1. Tez No: 19505
  2. Yazar: FATMA UĞUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Özet Bu çalışmada yüksek nüfus yoğunluğuna, su kütleleri ile sınırlı bir alan içinde değişken bir jeomorfolojik yapıya sahip olan Fatih İlçesinde, 15 ayrı bölgede Kükürt dioksit (SO2) ve Asılı Partiküler Madde (APM) ölçümleri sürekli ve kesikli olarak yapılmıştır. ölçüm noktalarının seçiminde coğrafi ve yerleşim şekilleri gözönüne alınmıştır. Tespit edilen kirletici konsantrasyonlarının kış dönemi, yaz dönemi ve yıllık dağılımları istasyon ve ilçe bazında gözlendi ve Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğiyle WHO'nun önerdiği standart değerler ile karşılaştırma yapıldı. Kükürd dioksit (S02) ve Asılı Partiküler Madde (APM) kirlenmesinin, istasyon bazında bazı meteorolojik parametrelerle (ortalama sıcaklık, ortalama nispi nem, ortalama rüzgâr hızı, hakim rüzgâr yönü) değişimi gözlendi. Hakim rüzgâr yönü sabit tutularak bölgeler arası kirletici konsantrasyonlarının değişimi incelendi. Bazı ölçüm noktalarında kirletici konsantrasyonları ile adı geçen meteorolojik parametreler arasında, bir ölçüm istasyonunda ise iki kirletici parametre arasında (yaz ve kış döneminde olmak üzere) regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, sulfur dioxide and suspended particulate matter (mis sions were determined continuously and / or batchwise in 15 different measurements stations established at Fatih townslip, a region of Istan bul which has a high population density and a unique geomorphological structure and is surrounded by different water bodies. Sites for measurement stations have been selected based on a variety of geographical and demographical criteria. Summer, winter and yearly distribitions of experimentally determined pollutant concentra tions were analyzed for each station and for the region as a whole. The measurements were also compared with the limits described in Air Quality Control Act and the standard values proposed by WHO. Correlations between sulfur dioxide, suspended particulate matter and some meteorological parameters (average ambient temp., avarage relative humidity, average wind speed, dominant wind direction) were in vestigated based on data from a given station. Regression analyses were performed to investigate possible cor relations between pollutant concantrations and the above mentioned meteorological parameters in some of the measurement sites and the cor relation between the two pollutant concentrations (during summer and winter periods) in one of the stations. The variations in pollutant concentrations from site to site for the same dominant wind direction were also investigated.