Büyükçekmece gölünü kirleten endüstriyel kuruluşların kirlilik yükünün tespiti ve öneriler
  1. Tez No: 19506
  2. Yazar: ARZU ÇAKAR MESCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda, hızla artan nüfus, kontrolsüzce gelişen yerleşim ve sanayileşme sonucunda, çevre kirliliği önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul'un içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıla yan baraj ve bunları besleyen derelerin kirlenmesi, İstanbulun her geçen gün artan nüfusunun su gereksiniminin sürekli ve sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesini tehlikeye sokacaktır. Bu yüzden, tüm su toplama havzalarının titizlikle korunması gerekmektedir. 1990 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, İstanbul1 un içme suyunun % 20'sini sağlayan Büyükçekmece Gölü ve onu besleyen Uç ana dere olan, Karasu, Hamzalı ve Çobançeşme derelerinde su kirlenmesinin boyutları belirlenmiş; kirlenme nedenleri ve sonuçları irdelenerek öneriler getirilmiştir,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental pollution has become one of the important problems of Turkey in recent years. Increase in population caused the uncontrollable settlements. Arbitrarily chosen areas for the industry also promoted the destroy of soil, water and air. The water supplies of Istanbul is limited and is faced today with the danger of pollution arisen mostly from the inhabitants and partially friom the industry. Büyükçekmece barrage lake supplies 20 % of the water consumption of Istanbul. The water qualities of the lake and the streams which feed the lake, have been determined in the annual period of 199G. The reasons for the pollution are discussed and some precautions are proposed. ii