Propan molekülü spektrumundaki genişleme etkilerinin kaos yöntemi ile ortadan kaldırılması
- Tez No: 19504
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET K. ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çalışmada amaç, propan molekülünün spektral çizgilerinin birtakım etkilerle (moleküllerin birbirleri ile çarpışmaları, basınç etkileri. vs) katlanarak (Konvolüsyon), genişlemelere sebep olan etkilerin ortadan kaldırılması ve gerçek propan spektrumunun bulunmasıdır. Spektral çizgilerin genişlemesine ve çizgi merkezlerinin kaymasına sebep olan bu olaylar matematiksel bir ifade ile modellenmiş ve çok atomlu (simetrik olmayan) bir molekül olan propan sinyal spektrumuna etkileri araştırılmıştır. Çalışmada propanın suni spektrumu, Kitt Peak Uluslararası Gözlemleme Labaratuarında deneysel olarak gözlemlenen, spektral. çizgilerinin merkezleri ve kuvvetlerinin (740.5-741.0) cm -1 arasındaki, dalga sayısı ve çizgi şiddeti dataları kullanılarak elde edilmiştir. Spektral çizgileri genişleten etkileri ortadan kaldırmak amacıyla Dikonvolüsyon ve Kaos Yöntemleri kullanılmıştır. Dikonvolüsyon yönteminde, iterasyon sayısının büyük alınması ile başarılı neticeler alınabilmektedir. İterasyon sayısı büyük alındığı taktirde, çok fazla zaman kaybı olacağından Kaos yöntemine müracat edilmiştir.Kaos yönteminde ise, sinyal spektrumunun ve genişleme etkileriyle katlanmış sinyal spektrumunun faz eğrileri çizilerek, gerçek spektrumun bulunmasında başarılı neticeler elde edilmiştir. Böylelikle çeşitli genişletme etkileriyle katlanmış olan sinyal spektrumu bu etkilerden arıtılarak, gerçek spektrum bulunmuştur. V1X
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work to cancel the effects which cause the broadening in the spectral lines of the propane molecules suffering a convolution due to certain interactions (molecular collicions, pressure effects...etc). These effects which cause the broadening of the spectral lines and shift the centers of the lines have been simulated by a mathematical method and their effects on the propane spectrum which is a polyatomic molecule (asimetrik molecule) have been investigated. The IR absorption band of propane centered near 13.37 microns has been studied using the high resolution 1 meter Fourier Transform inter-f erometer of the National Solar Observatory (NSO) at Kitt Peak. The data has been taken from spectral lines catolog of propane. In this work the artificial spectra of propane has been obtained using the data on intensities and wave numbers between (74 0.5-741.0) cm"1. The methods of Deconvolution and Chaos have been used to cancel the effects which cause. the broadening of the spectral lines. In Deconvolution method taking iteration number as greate as possible the fitting of the results increase. IVHowever, when the iteration number has been taken greater, it will take long time. Therefore the method of chaos has been accepted. In Chaos method, these theoretical results obtained by plotting the trajectories of a signal spectrum and one suffering from a convolution fit the ideal molecular spectrum. Finally, the ideal spectrum has been obtained by eliminating the effects on the signal spectrum which is suffering from a convolution due to the several broadening effects.