Fokal karaciğer lezyonlarının preoperatif saptanması ve karakterizasyonunda kontrastlı mr çalışmada gadobenate dimeglumine ve süperparamanyetik demiroksitli kontrast maddelerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacies of contrast materials with gadobenate dimeglumine and superparamagnetic ironoxide in preoperative detection and characterization of focal liver lesions.
- Tez No: 195061
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KEBAPÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma Eylül 2004 ile Mart 2007 tarihleri arasında, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalında prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya yaşları 25-85 arasında değişen, fokal veya multifokal karaciğer lezyonu olan 52 olgu (31 erkek, 21 kadın) alındı. Önce kontrastsız Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Gadobenate Dimeglumine (Gd-BOPTA) kontrastlı dinamik ve geç dönem MRG yapılan hastalara 1-2 gün sonra Superparamagnetic Ferrumoksit (SPIO) kontrastlı MRG yapıldı. Fokal karaciğer lezyon (FKL)' larının saptanması ve karakterizasyonu açısından yöntemler karşılaştırıldı. Kontrastsız, Gd-BOPTA kontrastlı dinamik ve geç dönem MRG, SPIO kontrastlı MRG tetkikleri tek tek ve kontrastlı görüntülerin kontrastsız görüntülerle birlikte değerlendirilmesi sonucunda; lezyonların saptanmasında demiroksit kontrast ajanı yalnız başına ve kontrastsız serilerle kombine edildiğinde diğer serilere göre üstün bulunmuştur. Lezyonların karakterizasyonunda Gd-BOPTA kontrastlı görüntülerin gerek tek başına, gerekse kontrastsız ve geç Gd-BOPTA kontrastlı görüntülerle kombine edilmesinde; kontrastsız, demiroksit kontrastlı ve geç Gd-BOPTA kontrastlı serilere göre üstün bulunmuştur. Demiroksit kontrastlı görüntüler kontrastsız görüntülerle kombine edildiğinde ise lezyonların karakterizasyonundaki duyarlılığı artmaktadır. Ancak Gd-BOPTA kontrastlı dinamik görüntülere üstünlük sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is performed prospectively in Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Radiology Department between september 2004 and march 2007. 52 cases (31 male, 21 female) are evaluated whose ages were between 25-85 having focal or multifocal liver lesions. Firstly, nonenhanced Magnetic Resonance Imaging (MRI) and Gadobenate Dimeglumine (Gd-BOPTA)-enhanced dynamic and delayed MRI were obtained and Superparamagnetic Ferrumoxide (SPIO)-enhanced MRI are obtained 1-2 days later. Modalities are compared according to detection and characterization of focal liver lesions (FLL). Nonenhanced, Gd-BOPTA-enhanced dynamic and delayed MRI, SPIO-enhanced MRI studies are evaluated separetely and enhanced and nonenhanced MRI combined. In detection of the lesions, Ferrunoxide contrast agent is found superior compared to other series when it is evaluated alone and combined with nonenhanced series. In characterization of the lesions, Gd-BOPTA-enhanced images are found superior when they are evaluated alone or combined with nonenhanced and delayed Gd-BOPTA enhanced series. Sensitivity in characterization is increased when Ferrumoxide enhanced images are combined with nonenhanced images, but it does not give superiority compared to Gd-BOPTA enhanced dynamic images.