Sıçanlarda aspirin ile uyarılan gastritin önlenmesinde kafeik asit fenetil ester'in etkinliğinin araştırılması
Protective effects of cape on the aspirin-induced gastritis in rats
  1. Tez No: 195069
  2. Yazar: HAKAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Aspirinle olusturulan mide mukoza lezyonlarının önlenmesinde kafeik asit fenetil ester (CAPE)'nin etkinligini arastırmak ve CAPE'nin koruyucu etkinligini E vitamini ile karsılastırmak. MATERYAL VE METOD: Çalısmaya, 60 erkek Wistar-albino sıçan alınarak, 10'arlı 6 gruba ayrılmıstır. Sıçanlara 14 gün boyunca serum fizyolojik (SF) veya aktif ilaçla intraperitoneal öntedavi verilmistir. Aktif ilaç olarak CAPE (10 ?mol/kg/gün) ve E vitamini (100 mg/kg/gün) kullanılmıstır. 15. gün kontrol gruplarına SF, aspirin gastriti uyarılacak gruplara orogastrik yoldan aspirin (300 mg/kg) verilmistir. 4 saat sonra hayvanların yasamına son verilerek laparotomi yapılmıs ve mideleri çıkarılmıstır. Mide mukozası makroskopik ve histolojik olarak degerlendirilmis, ayrıca mide dokusunda malondialdehit (MDA) konsantrasyonu, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve myeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri ölçülmüstür. BULGULAR: Sıçanlarda aspirin, hem makroskopik hem de mikroskopik olarak degisik derecelerde mide mukoza hasarına yol açmıstır. CAPE, E vitamini öntedavisine göre, aspirinle uyarılan gastrik lezyonları makroskopik ve mikroskopik olarak daha fazla azaltmıstır.
Özet (Çeviri)
AIM: We investigated the protective effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on aspirin induced gastric mucosal injury in rats comparing protective effect of vitamin E. MATERIALS AND METHODS: Sixty male Wistar rats were randomly divided into six groups. Control group received intraperitoneal serum physiologic (0.9%, w/v), experimental groups were intraperitoneally pretreated with CAPE (10 ?mol/kg/day) and vitamin E (100 mg/kg/day) for 14 days. At the 15th day of the study, aspirin (300 mg/kg) was given to treatment groups by gastric gavage. All the animals were sacrificed after 4 hours aspirin treatment and stomach tissue samples were taken, for histological evaluation and determination of malonyldialdehyde (MDA) and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and myeloperoxidase (MPO) enzyme concentration. RESULTS: Aspirin caused to macroscopic and microscopic gastric mucosal injury. CAPE and vitamin E have protective effect at different levels.