Safra kanal ligasyonu yapılmış sıçanlarda aspirinle oluşturulan mide dokusu hasarında melatoninin etkileri
The effects of melatonin on aspirin-induced gastric tissue damage in rats with bile duct ligation
- Tez No: 157086
- Danışmanlar: PROF.DR. HANİFİ EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
7. ÖZET SAFRA KANAL LİGASYONU YAPILMIŞ SIÇANLARDA ASPİRİNLE OLUŞTURULAN MİDE DOKUSU HASARINDA MELATONİNİN ETKİLERİ Çalışmanın amacı, deneysel safra kanal tıkanıklığında aspirine bağlı gelişen midedeki oksidatif hasarı tespit etmek ve melatoninin midedeki oksidatif stres üzerine etkilerini değerlendirmektir. Erişkin Sprague-Dawley sıçanlarda, ekstrahepatik safra kanalı iki farklı yerden bağlanıp aradaki kısım kesilerek (SKL) kolestaz oluşturuldu. Operasyondan bir gün önce ve takip eden yedi gün boyunca, melatonin 500 jıg/kg/gün i.p. yolla enjekte edildi. Operasyondan yedi gün sonra, aspirin 400 ftlaj Jk;Çj ağızdan uygulandı. Aspirin verilen kolestatik sıçanlarda, aspirin verilmeyenlere göre, mide dokusu antioksidan enzim aktivitelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Fakat NO düzeyi belirgin bir şekilde arttı. Aspirin verilen bu sıçanlara melatonin uygulandığında ise katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktivitelerinde belirgin artış; malondialdehit (MDA) ile nitrik oksit (NO) düzeylerinde ise belirgin bir azalma görüldü. Sonuç olarak, kolestatik sıçanlardaki aspirine bağlı mide mukoza hasarında oksidatif stresin önemli bir rol oynadığı ve melatoninin direkt veya dolaylı antioksidan etkileriyle bu hasarı önlemede etkili olduğu sonucuna varıldı. 60
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECTS OF MELATONIN ON ASPIRIN-INDUCED GASTRIC TISSUE DAMAGE IN RATS WITH BILE DUCT LIGATION The aim of the present study was to investigate gastric oxidative status of aspirin in experimental biliary obstruction and evaluate the impact of melatonin on gastric oxidative stres. Cholestasis was done by double ligation and section of the extrahepatic biliary duct (BDL) in adult Sprague-Dawley rats. Melatonin (500 pg/kg/day) was injected intraperitoneally prior to surgical intervention and maintained to seventh day of the experiment. Seven days after the operation, aspirin (400 }X\^)kQ ) was administered orally. In aspirin administered cholestatic rats, a significant increase in nitric oxide (NO) in gastric tissue was seen. After melatonin administration, MDA and NO reduced significantly, whereas activity of antioxidant enzymes significantly increased. These results suggest that melatonin exerts as a therapeutic agent on the gastric mucosal injury in cholestatic rats through its direct or indirect antioxidant effects. 61